V USA se draží údajné písemnosti Josefa Mengeleho

Ve Spojených státech se dnes draží písemnosti, malby a kresby po nacistickém lékaři Josefovi Mengelem. Dokumenty, jejichž prodejce není znám, pocházejí z období, kdy Mengele žil v jižní Americe a obsahují autobiografické informace, poezii, filosofické úvahy nebo poznámky k politickým a historickým událostem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žádost o vyšetření na Institut hygieny SS podepsaný Josefem Mengelem

Žádost o vyšetření na Institut hygieny SS podepsaný Josefem Mengelem | Foto: www.jmw.at

Podle publicisty a reportéra Stanislava Motla není nicméně jasné, zda se jedná o dokumenty, které skutečně patřily Mengelemu, respektive, zda mu lze připisovat jeho autorství.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Spojených státech se dnes draží písemnosti, malby a kresby po nacistickém lékaři Josefovi Mengelem. Téma pro publicistu a reportéra Stanislava Motla.

„Jsem v této věci skeptický. Myslím, že jde o podobnou situaci, jako kdysi s údajnými deníky Adolfa Hitlera. U nich se také posléze ukázalo, že jde o falzum. Myslím ale, že kupčení s takovýmito materiály není správné. Ať už jsou pravé nebo ne, mají být nejprve zkoumány odborníky, historiky nebo psychology. Toto nahrává byznysu v neonacistických sférách, pro které jsou takové věci učiněným pokladem,“ zmínil Motl na Rádiu Česko.

Že jde ale o zajímavý materiál, potvrzuje i sám Motl. „V materiálech jsou nicméně hodně zajímavé pasáže. Například ze sexuologie. Mengele se údajně domníval, že promiskuita Evropanů tento kontinent zlikviduje, jelikož dojde ke špatnému křížení ras,“ uvedl Motl.

Cena zmíněných relikvií nacistického doktora se podle pořadatele aukce šplhá ke 300 000 dolarů. Podle Motla ale může i tato hranice padnout.

„Obchod s nacistickými jmény je jakýsi trademark. Bohužel osobně vím o mnoha bohatých lidech, kteří by tuto sumu zaplatili. A to i v ČR. Je to smutné,“ řekl Motl.

Motl: Úloha Mengeleho je často přeceňována

Podle Motla je ale úloha doktora Mengeleho přeceňována. „Tím ale nezmenšuji jeho vinu. Jde o to, že takových doktorů působilo v období Třetí říše daleko více. Tehdy se organizovali v rámci Ústavu císaře Viléma, v dnešním Ústavu Maxe Planka. Pokusy na lidech prováděli i doktoři Ritter nebo Justinová a Mengele byl spíše součástí celého tohoto týmu,“ uzavřel Stanislav Motl.

Tomáš Pavlíček, Lukáš Vincourek, Stanislav Motl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme