Ruský modul Luna 25 dosáhl oběžné dráhy Měsíce. Za úkol má zkoumat jižní pól a pátrat po vodě

Ruský modul Luna-25 ve středu ve 12.03 moskevského času (11.03 SELČ) dosáhl oběžné dráhy kolem Měsíce, informovala na komunikační platformě Telegram ruská vesmírná agentura Roskosmos. Příští týden má modul přistat na měsíčním povrchu v oblasti jižního pólu. Raketa, která vynesla sondu do vesmíru, odstartovala v pátek v 02.11 moskevského času (01.11 SELČ) z kosmodromu Vostočnyj na ruském Dálném východě.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Luna 25 při startu

Luna 25 při startu | Zdroj: Profimedia

Umístění stanice na oběžnou dráhu Měsíce se povedlo poprvé v moderní historii Ruska, uvedl Roskosmos v prohlášení. Dodal, že všechny systémy modulu fungují normálně. Vstup na oběžnou dráhu umožnily dva zážehy motorů. Poprvé se motory zažehly v 11.57 moskevského času na 243 sekund, podruhé na 76 sekund, upřesnila vesmírná agentura.

Luna-25 je první ruský projekt svého druhu za posledních téměř 50 let. Navazuje na poslední lunární misi Sovětského svazu, Luna-24, která v roce 1976 dokázala přistát na Měsíci, odebrat vzorky a vrátit se na Zemi.

Na Měsíci má ruský modul zkoumat jižní pól a zaměří se mimo jiné i na pátrání po vodě. Sonda bude shromažďovat a analyzovat vzorky půdy. Agentura TASS podotkla, že cílem je také vyzkoušet hladké přistání v obtížném terénu měsíčního jižního pólu. Přistání je podle dřívější zprávy agentury Interfax naplánováno na 21. srpna.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme