Pěstování a výroba jídla ve vesmíru může být brzy realitou. Nové technologie najdou využití i na Zemi

Vesmírné jídlo. Tak by se dal volně přeložit název soutěže vesmírných agentur Spojených států a Kanady, která má být impulzem k vývoji nových potravinářských technologií využitelných ve vesmíru. Astronauti v kosmu jsou totiž zatím závislí na pozemské stravě. Cílem je, aby si ji mohli sami vypěstovat a vyrobit ve vesmíru. Podrobnosti o soutěži, do které se přihlásilo 300 firem z 32 zemí světa.

Magazín Experiment Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kosmonauti už zkoušeli ve vesmíru pěstovat chilli papričky nebo zelí (ilustrační foto)

Kosmonauti už zkoušeli ve vesmíru pěstovat chilli papričky nebo zelí (ilustrační foto) | Zdroj: Shutterstock

Finalistů druhého kola soutěže je celkem 11. Uspěl například návrh newyorské firmy Air Company na využití oxidu uhličitého, který ve vesmíru vydechuje posádka. Když se zachytí a přidá se k němu vodík, vznikne elektrolýzou alkohol, který pak vyživuje kvasinky. Výsledkem jsou proteiny, tuky a karbohydráty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý Magazín Experiment z 3. června 2023

S vydechovaným oxidem uhličitým pracuje také další úspěšný finalista – finská společnost Solar Foods, která svůj postup založila na fermentaci plynu, čímž se získá jedlý jednobuněčný protein.

Řada dalších inovačních návrhů připomíná s trochou fantazie klasickou zahrádku. Jde o takzvané exozahrady, kde se dají hydroponicky pěstovat houby a zelenina. Další firmy uspěly i s mikrobiální biomasou, vypěstovanou v novém bioreaktoru.

Mluvit by se dalo i o floridském systému Nukleus na produkci zeleniny, hub i hmyzu, který je založený na takzvaných fitotronech čili klimatických komorách, a počítá s minimálním množstvím vody i vzduchu.

Zajímavý je i objev švédské göteborgské společnosti Mycorena, která přišla s houbovým proteinem, jenž chutná jako maso. Kalifornský Nolux zase uspěl s umělou fotosyntézou. Cesta od experimentů k realitě je ale ještě dlouhá

Posádka ISS jí zatím to, co přivezou kosmické lodě ze Země. Jednou z podmínek soutěže proto bylo, aby se inovace daly využívat nejen v kosmu, ale i na Zemi. Důvod je prostý – udržitelné zemědělství, rostoucí populace a také klimatické změny.

Kateřina Šmídová, opa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme