Kolem Země prolétá kometa Nishimura, astronomové ji objevili teprve před měsícem. Vrátí se až za 489 let

Kolem Země prolétá kometa Nishimura, kterou objevil japonský amatérský astronom. Hvězdáři na severní polokouli tak mají jedinečnou šanci ji pozorovat, protože se podle odhadů objevuje jednou za 489 let. „Když se přiblíží ke Slunci, začne unikat plyn, který s sebou strhává prach. To vytváří nádherné oblaky a ohony,“ říká astronom a vedoucí planetária iQLANDIA Liberec Martin Gembec.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kometa Nishimura

Kolem Země prolétá kometa Nishimura | Foto: Martin Gembec, udalosti.astro.cz

„Jedná se o těleso, které je poměrně malých rozměrů. Můžeme odhadovat, že bude velká maximálně v řádech kilometrů. Je to vlastně směs ledu, nějakého kamení a prachu,“ popisuje kometu Nishimura astronom Gembec.

„Někdy se takovým kometám říká špinavá sněhová koule nebo zmrzlé bahno. Ty jsou nejzajímavější, když se přiblíží ke Slunci a někudy začne unikat plyn, který s sebou strhává prach. To vytváří nádherné oblaky a ohony.“

Nazelenalé jádro

Když se komety přibližují ke Slunci z hlubokého vesmíru, teplo způsobuje, že se jejich ledové jádro mění na prach a plyn, které tvoří dlouhý ohon. Od něj se pak odráží sluneční světlo, což nám umožňuje pozorovat komety ze Země, píše deník The Guardian.

„Plyn v této kometě svítí i sám o sobě, protože je ionizovaný. Hlavu komety, také kouli plynu obklopující jádro, která je veliká, vidíme v dalekohledu jako malou nazelenalou kuličku, kvůli kyanidovým molekulám,“ vysvětluje vedoucí libereckého planetária.

Vědci vysvětlili dráhu tajemného vesmírného objektu Oumuamua. Byl spojován s mimozemšťany

Číst článek

„Ohon, který z toho uniká, je namodralý, ale jen na fotografiích. Okem nevidíme spíše nic, protože je velmi slabý. Namodralou záři dělají pro změnu ionty CO+ neboli oxidu uhelnatého,“ popisuje.

Astronomové podle Gembece stanovili oběžnou dráhu komety na 489 roků. Přestože je velmi jasná, vidět ji pouhým okem ale nejspíš nebude možné.

„Teď má jasnost těsně pod šest magnitud. V podstatě je jasnější než hvězdy, které už vidíme pouhým okem. V tom, abychom ji viděli, nám ale brání její nízká výška nad obzorem a zároveň svítání,“ říká.

„Nemůžeme ji pozorovat okem, ale stačí vzít jakýkoliv malý dalekohled a je vidět malá mlhavá hvězdička. Když máme po ruce trošku větší dalekohled, uvidíme náznak ohonu,“ radí Gembec.

Amatérský astronom

Kometu poprvé spatřil japonský amatérský astronom Hideo Nishimura 11. srpna. „Je to zajímavý příběh, protože komety většinou najdou přehlídky oblohy, takové automatické dalekohledy, a proto se komety roztodivně jmenují,“ popisuje Gembec.

„Hideo Nishimura se věnoval pozorování komet a jejich objevování nejdřív očima a asi posledních 20 let pomocí fotoaparátu. Našel tuto kometu na jedné z jeho fotek a oznámili její objev, což je opravdu velmi vzácné,“ říká.

Kometa Nishimura, jejíž vědecké jméno zní C/2023 P1, projde nejblíže Slunci 17. září. Bude od něj vzdálena asi 34 milionů kilometrů (0,225 AU), což je blíže než Merkur, uvádí web astro.cz.

job Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme