Čím méně spotřebujeme kyslíku, tím je běh ekonomičtější, spočítali vědci v Brně

Dávid Žigo se ve svém výzkumu zaměřil především na takzvanou běžeckou ekonomiku. „Já bych to přirovnal ke spotřebě při automobilu. Čím nižší spotřebu, v tomto případě kyslíku, ten běžec má, tím je jeho běh ekonomičtější,“ vysvětluje. Jak si může člověk při běhu zlepšit kondici a co se stane, když přežene trénink? Odpovídá Magazín Experiment.

Magazín experiment Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

běžkyně běžec boty

Zrychlení dechové frekvence při tréninkových rychlostech podle výzkumníků může běžcům zlepšit kondici (ilustrační foto) | Zdroj: Unsplash | Licence Unsplash

„Máme tady běhátko, bicyklový ergometr, různé dinometry. Všechno se dá využívat k testování fyziologických hodnot.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si vydání Magazínu Experiment z 22. července 2023

Vojtěch Grün ukazuje různé přístroje, které mají v laboratořích sportovní diagnostiky na Fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity. Ale my tyto přístroje známe i třeba z různých ordinací.

„Některé ty přístroje jsou v nemocnicích, využívají se k testování kardiovaskulárních funkcí obecně.“

Běh se speciální maskou

Výzkumníci se tady zaměřují hlavně na sportovce.

„Chodí sem sportovní kluby, hokejisté, atleti,“ doplňuje Dávid Žigo, který se ve svém výzkumu zaměřil především na takzvanou běžeckou ekonomiku.

„Já bych to přirovnal ke spotřebě při automobilu. Čím nižší spotřebu, v tomto případě kyslíku, ten běžec má, tím je jeho běh ekonomičtější.“

Teplé počasí nevadí, tělo je krásně uvolněné, říká po splněném limitu na mistrovství světa mílařka Mäki

Číst článek

Sportovce, kteří se tu chtějí otestovat, čeká běh ve speciální masce.

„Úkolem sportovce je běžet na běhátku, kterému se bude zvyšovat rychlost, a přitom mít na sobě spiroergometrickou masku, z ní vedou hadičky, které snímají právě tu spotřebu kyslíku a výdej oxidu uhličitého. Dýchání to neomezuje.“

Po dvanácti minutách běhu při různých rychlostech si může sportovec konečně oddechnout. Ne ale nadlouho. Tento výzkum se totiž zaměřuje na to, jak se mění spotřeba kyslíku, když běžec zrychlí, anebo zpomalí frekvenci dechu.

„V této fázi ke sportovci natočíme monitor, který jsme doteď viděli jen my. Jsou tam písmenka b, f, které označují dechovou frekvenci.“ Úkolem sportovce je, aby dýchal rychlejší frekvencí než předtím.

Zrychlení frekvence dechu podle výzkumu vede ke změně v hospodaření s dechem, ale opačně, než bychom mohli čekat. Na provedeném testu vyšlo:

„Na rychlostech nižších, než je závod na rychlost na 10 kilometrů, se zrychlená dechová frekvence ukázala jako výhodnější, spotřeba kyslíku byla menší, ale při závodní rychlosti se neukázala žádná změna,“ říká Dávid Žigo.

Další postup

Zatím jde o pilotní výzkum, který bude dále pokračovat a jehož data je ještě potřeba pořádně analyzovat. Výzkumníci ale už nějaké hypotézy mají.

Zlomeniny i otřesy mozku. Běh z kopce za valícím se sýrem je jedním z nejnebezpečnějších sportů

Číst článek

„Zkracuje se doba kontaktu molekul vzduchu v plicích a tím pádem se může v menším objemu vstřebat kyslík a ve větším množství zase vydechneme ven,“ říká Vojtěch Grün.

Pokud takový trénink sportovec přežene, může se to nepříjemně projevit, vysvětluje Dávid Žigo.

„Může nastat hyperventilace tím, že se člověk snaží dýchat rychleji, nějaké závratě nebo únava dýchacích svalů.“

Zrychlení dechové frekvence při tréninkových rychlostech podle výzkumníků může běžcům zlepšit kondici. Tělo se tak může naučit s kyslíkem lépe hospodařit. Sportovci by přitom ale měli být opatrní.

Michal Šafařík, mga Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme