Projekt Gott navždy se stal nejposlouchanější četbou na pokračování v historii Českého rozhlasu

Projekt Gott navždy, který poprvé v Česku zapojil do literárně dramatického díla hlas vytvořený umělou inteligencí, se stal nejposlouchanější četbou na pokračování v historii Českého rozhlasu. Zaznamenal více než milion poslechů on demand (zpětný poslech pořadů). Kompletní paměti Karla Gotta s jeho hlasovým otiskem vyjdou jako audiokniha Má cesta za štěstím 29. září.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Autobiografie Karla Gotta Má cesta za štěstím

Autobiografie Karla Gotta Má cesta za štěstím | Zdroj: Český rozhlas

Po definitivním ukončení projektu bude Gottův hlasový otisk z bezpečnostních důvodů smazán ze serverů a uložen v chráněném off-line režimu. Informovala o tom Blanka Bumbálková.

Gott se vrací. V Českém rozhlasu zazní text, který načetla umělá inteligence hlasem hudební legendy

Číst článek

Ve vysílání slyšeli posluchači od 13. července 49 kapitol. Mohli se seznámit se zpěvákovým dětstvím, začátky v hudební branži i s jeho úspěšným působením v zahraničí. „Životní příběh Karla Gotta jsme vyprávěli s největší pokorou. Několik let byl totiž našim rozhlasovým kolegou a jsme rádi, že se prostřednictvím tohoto projektu vrátil na Dvojku,“ uvedla šéfredaktorka Českého rozhlasu Dvojka Lenka Mahdalová.

Ohlasy na projekt byly podle ní ve většině nečekaně pozitivní. Posluchači oceňovali projev Igora Bareše i autenticitu hlasu vytvořeného umělou inteligencí. Objevily se však i zdrženlivé reakce. „Jsem z toho trochu rozpačitý, protože by taková věc mohla být zneužitelná,“ podotkl například klavírista Pavel Větrovec.

Vedoucí týmu syntézy řeči výzkumného centra NTIS Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity Jindřich Matoušek uvedl, že „při zachování všech etických a právních aspektů není čeho se bát“.

Emocemi v hlase dokážou moderátoři a herci umělou inteligenci přebít, říká režisér projektu Gott navždy

Číst článek

Projekt Gott navždy vznikl ve spolupráci s agenturou Karel Gott Agency pod vedením šéfrežiséra Českého rozhlasu Aleše Vrzáka a kreativního producenta Lukáše Sapíka. Tým se po celou dobu držel striktních interních pravidel. Z nich například vyplývá, že hlas vytvořený umělou inteligencí může být použit jen pro načtení textu, které dotyčná osoba napsala nebo pronesla, a nebude zneužit v nesprávném kontextu.

Podle právní analýzy, kterou si rozhlas nechal vypracovat u právnické kanceláře, je užití Gottova hlasu vytvořeného umělou inteligencí po všech stránkách možné při dodržení zásad šíření jeho dobrého jména, pozitivního odkazu a při respektování piety. Projekt vznikl také díky katedře kybernetiky Západočeské univerzity.

Z 200 hodin nahrávek Gotta bylo použitelných pouze 20. Jak se zrodil hlas vytvořený umělou inteligencí?

Číst článek

Rozhlas se na tým syntézy řeči výzkumného centra NTIS Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity obrátil koncem loňského roku. Český rozhlas a Karel Gott Agency představily projekt v předvečer zpěvákových nedožitých 84. narozenin. Gottova autobiografie Má cesta za štěstím se stala krátce po vydání v roce 2021 bestsellerem.

Kniha vyšla téměř dva roky po zpěvákově smrti, v den Gottových nedožitých 82. narozenin 14. července. Karel Gott zemřel 1. října 2019, léčil se s akutní leukemií. Legendě české populární hudby, která ovlivnila několik generací posluchačů, bylo 80 let.

Fanoušci se mohli s oblíbeným zpěvákem rozloučit 11. října 2019 v paláci Žofín, kam přišlo zhruba 49.000 lidí. O den později se konala zádušní mše ve svatovítské katedrále, kam dorazili příbuzní, přátelé, spolupracovníci, politici, zpěváci, herci, sportovci a další pozvaní hosté. Tento den byl i dnem státního smutku. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme