Motorovou pilou, bagrem a speciální sekačkou se sklízí první vánoční stromky na jihu Čech

Na plantážích u Protivína na Písecku už začala sklizeň vánočních stromků. Největší jihočeský producent Martin Lang ze Žďáru dodá letos do měst a obcí okolo 18 tisíc jehličnanů. Stromků má pěstitel dost, jako každý rok mu ale chybí brigádníci.

České Budějovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejžádanější jsou stromky od 50 do 200 centimetrů

Nejžádanější jsou stromky od 50 do 200 centimetrů | Foto: Jitka Cibulová Vokatá | Zdroj: Český rozhlas

„Tady vidíte, jak se vyzvedávají stromky do kontejnerů. Používáme k tomu bagr, protože jedle má silný kořenový systém a ručně to vyzvedávat nejde,“ ukazuje největší jihočeský producent vánočních stromků Martin Lang na plantáži u Myšence nedaleko Protivína.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sklizeň vánočních stromků na plantáži u Myšence na Písecku sledovala Jitka Cibulová Vokatá

Kontejnerovaných stromků bude ale menšina. „Stromků v kontejnerech budeme letos mít asi 400, jinak děláme převážně řezané vánoční stromky, těch bude okolo 18 tisíc. Převažují jedle kavkazské a stříbrné smrky, okrajově pěstujeme smrk ztepilý, smrk omorika, borovici černou a borovici lesní,“ uvádí Martin Lang.

Nejžádanější jsou stromky od 50 do 200 centimetrů. Na plantáži rostou i větší stromy, které dosahují až pěti metrů. Ty tady také nezůstanou.

„Tyto stromy se používají na výzdobu obcí, do kostelů a podobně. Pokud jsou některé stromy nekvalitní, tak je využijeme na výrobu ozdobného chvoje,“ vysvětluje pěstitel.

Objednávky od května

Na velké plantáži pracuje pouze pět brigádníků. „Při sklizni bychom jich potřebovali víc, ale v dnešní době je prostě problém sehnat kvalitní lidi na práci,“ komentuje Martin Lang.

Jednou z pracovnic je Martina Pražská, která ke stromkům připevňuje různobarevné štítky. „Štítky slouží k označení stromků podle velikosti. Už víme, kam půjdou, protože zákazníci od května posílají objednávky,“ říká.

Stromky se sklízejí nejen klasickou motorovou pilou, ale také speciální sekačkou. „To je sekačka s pojezdem, kde jsou dvě čepele proti sobě. Určitě je to méně namáhavé a rychlejší,“ popisuje Martina Pražská.

Stromky se tento týden sklidí, ale zůstanou ještě několik dní na plantáži, kde pracovníci oříznou spodní větve a stromky navléknou do ochranné sítě.

Cena stromků na prodejních místech producenta Martina Langa zůstane stejná jako loni, tedy od 250 do 1000 korun.

Jitka Cibulová Vokatá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme