Šiška slaví půlroční narozeniny a prospívá. Pražský odchov luskouna krátkoocasého je rarita

V Praze narozený luskoun krátkoocasý, který dostal jméno Šiška, slaví ve středu půl roku. Luskouni patří mezi nejpašovanější savce světa a hrozí jim vyhynutí. Český odchov je úspěch i proto, že jde o první narozené mládě luskouna v Evropě. Šiška je oblíbená i mezi návštěvníky Zoo Praha, kteří sledují, jak jezdí na zádech své matky.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Luskoun zvaný Šiška v Zoo Praha

Luskoun zvaný Šiška v Zoo Praha | Foto: Petr Hamerník | Zdroj: Zoo Praha

První týdny života malé Šišky nebyly bez problémů. Matka Tang zpočátku neměla dost mateřského mléka. Teď už ale mládě prospívá a váží skoro 1,75 kilogramu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž o tom, jak se daří půlroční Šišce

„Odchov mláděte luskouna je naprostá rarita. Zatím se to povedlo jenom Zoo Praha v celé Evropě. A jde o jeden z nejdůležitějších odchovů v historii,“ vyzdvihuje mluvčí zahrady Filip Mašek.

Půlroční mládě už má stejný jídelníček jako jeho rodiče. Chovatel David Vala jim každé ráno připravuje speciální kaši podle receptu, který dvacet let vytvářeli v tchajpejské zoologické zahradě.

„Základem kaše jsou včelí larvy, červi, jablka a sušené droždí. Rozmixuje se to a pak se to půl hodiny vaří v páře v rýžovaru. Vymysleli to v zoo na Tchaj-wanu, odkud k nám luskouni přišli, popisuje Vala. Obsah misky spořádají luskouni do pěti minut.

Luskoun zvaný Šiška ze Zoo Praha | Foto: Petr Hamerník | Zdroj: Zoo Praha

Jízda na zádech

Mladí luskouni běžně jezdí na zádech svých matek a dělá to i pražská Šiška. „Vyjíždí takhle na krmení. Když matka rozhrabe mraveniště nebo termitiště, tak mravenci a termiti začnou po luskounovi lézt. Mládě vyplazuje jazyk a nabírá je,“ popisuje chovatel Vala.

Mládě luskouna dostalo v Zoo Praha jméno Šiška. Kvůli jejich šupinám jde o nejpašovanější savce světa

Číst článek

V přírodě žijí luskouni v lesích Afriky a Asie, v Praze obývají pavilon Indonéské džungle.

Kvůli pašerákům patří luskouni mezi druhy, kterým hrozí vyhubení, a mezi savci platí za nejpašovanější savce světa.

„Loveni jsou kvůli masu i šupinám, které mají v tradiční čínské medicíně údajně magickou moc. To je samozřejmě nesmysl,“ zdůrazňuje mluví Mašek.

Půlroční Šiška už šplhá po větvích a za chvíli bude tak velká, že se matce na záda ani nevejde. Nejaktivnější je ráno po deváté nebo při krmení kolem třetí odpoledne.

Luskoun zvaný Šiška v Zoo Praha | Foto: Petr Hamerník | Zdroj: Zoo Praha

Lucie Pávová, kac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme