Austrálie nabídla klimatický azyl obyvatelům Tuvalu. To by v příštím století mělo skončit pod hladinou

Austrálie nabídla všem obyvatelům tichomořského Tuvalu takzvaný klimatický azyl. Je to součástí klimatické, migrační a bezpečnostní dohody mezi oběma státy. Dohoda umožní všem víc než jedenácti tisícům obyvatel Tuvalu přesídlit do Austrálie, pokud se jejich země kvůli klimatu stane neobyvatelnou.

Aitutaki (Cookovy ostrovy) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Australský premiér Anthony Albanese a tuvalský předseda vlády Kausea Natano

Australský premiér Anthony Albanese a tuvalský předseda vlády Kausea Natano | Zdroj: Profimedia

Jak oznámil tuvalský premiér Kausea Natano, dohoda obyvatelům jeho země umožní získat speciální víza na studium a práci v Austrálii.

Australský premiér Anthony Albanese dodal, že víza každý rok získá až 280 lidí. Canberra také slíbila, že investuje asi 17 milionů dolarů – asi 250 milionů korun – na adaptaci tuvalského pobřeží na klimatickou změnu.

Tichomořské Tuvalu hledá právní způsoby, jak zůstat státem, kdyby zmizelo pod mořem

Číst článek

Další finance Austrálie investuje do tuvalské klimatické infrastruktury. Tuvalu totiž patří mezi 13 ostrovních států, kterým kvůli klimatické změně hrozí zánik.

Dohoda se týká i vojenské bezpečnosti. Obě země spolu například budou muset konzultovat všechna další spojenectví s třetími stranami.

Tuvalu tvoří shluk nízkých korálových ostrovů. Podle odhadů některých expertů kvůli stoupající hladině oceánů v důsledku klimatických změn souostroví hrozí, že už v příštím století skončí pod vodou.

Nemusí se jednat o jedinou podobnou dohodu, kterou Austrálie uzavře. Albanese uvedl, že je země otevřená k podobnému přístupu i u dalších zemí.

Podobné smlouvy mají podle BBC Spojené státy či Nový Zéland se zeměmi jako Palau nebo Cookovy ostrovy.

Vláda Tuvalu v poslední době pracuje kvůli hrozbě zaplavení nejen na zpevnění pobřeží a stavbě protipovodňových bariér, ale úsilí vyvíjí také na diplomatické frontě. Mimo jiné se snaží přimět země světa, aby jeho státnost uznávaly bez ohledu na to, zda oceán spolkne část nebo celé jeho území a obyvatelé budou nuceni odejít.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme