Česko 3:0 Rakousko

Umělá inteligence rozluštila část zuhelnatělých svitků zpod Vesuvu. Vědcům se dosud rozpadaly v rukou

Tři mladí vědci dokázali to, co se nikomu za téměř 2000 let nepodařilo. Rozluštili části zuhelnatělých svitků z Herculanea, které přežily výbuch sopky Vesuv. Texty jsou přitom pro lidské oko prakticky nečitelné. A lidem, kteří dosud chtěli dokumenty rozvinout, se rozpadaly v rukou. Trojice proto musela použít moderní technologie a umělou inteligenci, informuje německý veřejnoprávní server Deutsche Welle.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papyrový svitek z Herculanea

Papyrový svitek z Herculanea | Foto: Digital Restoration Team at the University of Kentucky/Vesuvius Challenge/Cover Images | Zdroj: Reuters

Antické svitky z Herculanea náhodně objevil začátkem 18. století dělník, který v místě někdejšího města zničeného po erupci sopky Vesuv v roce 79 našeho letopočtu kopal studnu.

Našlo se přibližně 1100 zuhelnatělých dokumentů, které podle všeho pocházejí ze starověké knihovny luxusní vily některého z římských politiků. V domě zřejmě žil Lucius Calpurnius Piso Caesoninus, tchán slavného Julia Caesara. A sbírka je jedinou dochovanou rozsáhlejší knihovnou z antických časů.

Od té doby se mnoho lidí pokoušelo svitky rozvinout, ale většina snah o přečtení zuhelnatělých dokumentů, které zůstaly po staletí srolované pod zemí, skončila jejich poničením.

Nyní ale nastal průlom. Tři mladí vědci získali hlavní cenu v soutěži Vesuvská výzva za rozluštění prvních pasáží z extrémně křehkých dokumentů, který nikdo po téměř 2000 let nerozbalil, popsuje Deutsche Welle.

Virtuální rozbalení

Vítězové Youssef Nader, Luke Farritor a Julian Schilliger dokázali pasáže přečíst, aniž by svitky rozbalili. Podařilo se jim odhalit asi 15 sloupců textu, konkrétně zhruba 2000 znaků, což odpovídá zhruba pěti procentům obsahu jednoho svitku.

V Itálii našli mramorové desky z doby císaře Hadriána. Nabízejí pohled do panovnického ‚deníku‘

Číst článek

„Vzkřísili jsme starobylý svitek z popela, čímž pokračujeme v oslavě neuvěřitelného příběhu lidské vynalézavosti,“ popsal své dojmy z objevu Nader, egyptský doktorand biorobotiky v Berlíně. „Je to čest přispět ke znovuobjevení kapitoly lidských dějin, která byla částečně zastřená,“ doplnil švýcarský student robotiky Schilliger.

K přečtení textů jim pomohla technika zvaná virtuální rozbalení. Použili při tom počítačovou tomografii, tedy rentgenové snímky s vysokým rozlišením, a poté technologii strojového učení, pomocí které vědci odhalili na svitku místa s inkoustem, a tím pádem i písmena.

„Tohle kompletně mění pravidla hry,“ řekl Robert Fowler, emeritní profesor řečtiny na Bristolské univerzitě a předseda Herculaneum Society, pro britský The Guardian. „Existují stovky těchto svitků, které čekají na přečtení,“ doplnil.

Dosud neznámé texty, jejichž části se vědcům podařilo rozluštit, patří pravděpodobně filozofovi Filodémovi. Píše v nich o dobrém životě díky potěšení z hudby a jídla.

„Je autorem Epikúrův následovník, filozof a básník Filodémos, Vergiliův učitel? Zdá se to velmi pravděpodobné,“ poznamenal profesor Richard Janko z Michiganské univerzity.

Jeden z organizátorů Vesuvské výzvy, profesor informatiky Brent Seales z Kentucké univerzity, pracoval na rozluštění herkulánských svitků po celá desetiletí. K vypsání soutěže se spolu s dalšími rozhodl v březnu 2023. A vývoj nabral spád.

Právě Farritor, vysokoškolský student a stážista ve SpaceX, na podzim 2023 jako první rozluštil celé starořecké slovo: ΠΟΡΦΥΡΑϹ, v přepisu porphyras, což znamená purpurový. Seales tehdy označil tento průlom za obdobu přistání člověka na Měsíci.

A v říjnu byl doktorand Nader už schopen přečíst několik sloupců textu. Schillinger, švýcarský student robotiky, pak pomohl s 3D mapováním papyrových svitků.

Hlavní cenou ve Vesuvské výzvě bylo pro trojici vědců 700 000 dolarů, tedy v přepočtu zhruba 16,2 milionu korun. Další výzvou je do konce letošního roku přečíst většinu svitku.

Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme