Sochu pohraničníka čeká zřejmě další stěhování. Cheb jedná s Technickým muzeem v Brně

Před 70 lety byla zřízena Pohraniční stráž. Právě socha pohraničníka v nadživotní velikosti kdysi patřila mezi totalitní symboly Chebu. Nyní je součástí městského lapidária ve dvoře františkánského kláštera a možná ji čeká další stěhování.

Cheb Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha pohraničníka v Chebu

Socha pohraničníka v Chebu | Zdroj: Martin Stolař / MAFRA / Profimedia

Před 70 lety vypracoval komunistický režim zákon o ochraně státních hranic. Na jeho základě vznikaly jednotky Pohraniční stráže, chránící území postupně vznikající, takzvané železné opony.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti uslyšíte v reportáži Zdeňka Trnky

Jeden ze symbolů práce někdejších příslušníků Pohraniční stráže je dodnes k vidění v Chebu – socha pohraničníka v nadživotní velikosti.

Socha se v městském parku objevila v 50. letech a vydržela tam až do sametové revoluce. Hned poté ale začala pro kamenného pohraničníka série několika stěhování.

„Skončila v lapidáriu za františkánským kostelem. Několikrát se z něj vzdálila. Naposledy asi před pěti lety, kdy byla zapůjčena soukromé osobě na Dyleň,“ řekl starosta Antonín Jalovec z Volby pro.

V Cínovci přibude nová socha pohraničníka. ‚Proč si rovnou nevystaví bustu Stalina,‘ míní historik

Číst článek

Právě kvůli poslední zápůjčce sochy do areálu na vrchu Dyleň protestovala veřejnost.

Lidem se nelíbilo, že se pohraničník proměnil v symbol vzpomínkových oslav na minulý režim. Současné umístění pohraničníka v lapidáriu, vedle soch Fučíka a Lenina část veřejnosti vnímá jako velmi vhodné.

Zájem o sochu pohraničníka neustává. Před nedávnem ji chtěl za 100 tisíc korun koupit severočeský podnikatel. Radnice prodej odmítla. Možná brzy sochu zapůjčí brněnskému technickému muzeu, pro expozici v Hatích na česko-rakouské státní hranici. Jednání o dalším přesunu sochy jsou ale teprve na začátku.

Naďa Krásná, Zdeněk Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme