Díry po kulkách a nápisy na fasádách. I 75 let po konci druhé světová války jsou v Opavě vidět její stopy

Od konce druhé světové války v pátek uplynulo přesně 75 let. I když se města od té doby výrazně proměnila, dodnes je možné najít stopy po osvobozovacích bojích. A nejde jen o díry po kulkách ve stěnách domů. Například v Opavě se dochovaly i nápisy na fasádách.

Reportáž Opava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před časem luštili pořád ještě čitelný vzkaz v azbuce napsaný asfaltem na omítce zřejmě asfaltem. „V domě nejsou miny a všichni mají karanténu,” zněl.

Přehrát

00:00 / 00:00

V některých opavských ulicích se zachovaly i kulky ve stěnách

Se Zdeňkem Petříkem, amatérským badatelem, jsme našli i vybledlé šipky dole na fasádách. Mířily do vybraných sklepů, vhodných úkrytů před bombardováním.

„Jsou na takových domech, které jsou konstrukčně stavěné, aby se alespoň při těch menších zásazích byly schopné zachovat, protože mají betonové stropy nad sklepy,” vysvětlil. „Čili to byla obecná informace - kde byly nápisy RSR, to znamenalo protivzdušnou obranu v němčině,” dodal.

Co znamenala karanténa?

Jednu jsem teď dokonce odhalil na Olomoucké ulici a je tak velká, až je nenápadná. Viditelná už je jen zblízka a počmáraná sprejery. Slovo karanténa na zdech bylo také důležitou informací.

Nápisy, které lidé vyryli na konci války do zdí v Opavě | Foto: Martin Knitl | Zdroj: Český rozhlas Ostrava

„Po válce byla zdravotní situace ve městě byla komplikovaná. Spousta lidí byla preventivně ponechávaná v domácí karanténě. Vznikali různé provizorní vojenské lazarety a podobně. I to se dá najít a samozřejmě se občas dají najít na fasádách díry po kulkách z bojů,” potvrdil historik Slezského zemského muzea Ondřej Kolář.

A pokud se díváte opravdu poctivě, třeba na Staré silnici tady v Opavě, na zdi u cesty, jsou vzkazy vojáků nejspíš vyryté nožem. A nebo data, kdy jim začíná služba, srdce s iniciálami a spousta, spousta jmen. Tyto 75 let staré příběhy už asi nikdo nerozluští, ale možná právě v tom je jejich síla.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme