Španělé pojmenovali fotbalový časopis po Antonínu Panenkovi

Skupinka španělských sportovních novinářů se rozhodla vydávat netradiční časopis mimo hlavní proud fotbalového zpravodajství a publicistiky. A hledala proto také symbolicky neotřelý název, který našla, světe, div se, v Česku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antonín Panenka

Antonín Panenka | Zdroj: ČTK

Časopis se jmenuje Panenka. A skutečně jde o název inspirovaný československým reprezentantem, který ve finále mistrovství Evropy tak neotřele zahrál pokutový kop.

„Byl to kolektivní nápad, ale možná jsem byl první, protože jsem byl dopisovatelem podobně založeného německého časopisu 11 Freunde,“ řekl šéfredaktor časopisu Panenka Aitor Lagunas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Španělé pojmenovali fotbalový časopis po Antonínu Panenkovi

„Pak jsem začal dávat dohromady lidi, kteří by chtěli založit časopis o fotbalové kultuře. Co se týče názvu ‚Panenka‘, s tím přišel jeden ze zakladatelů César Sánchez. Myslel si, že Panenkova bělehradská penalta je skvělým okamžikem fotbalových dějin, kdy se někdo rozhodl vzít na sebe riziko a nejít s hlavním proudem,“ dodal Lagunas.

A jeho kolega Axel Torres potvrzuje, že v zemi mistrů světa i Evropy každý fotbalový fanoušek Panenkovu bělehradskou penaltu dobře zná.

„Ano ano, je v dobré paměti. Myslím, že u nás každý ví, co je Panenkova penalta. Když někdo z exekutorů pokutového kopu nechá gólmana skočit k tyči a pošle míč dloubákem do středu branky, televizní nebo rozhlasoví komentátoři vždycky mluví o Panenkově penaltě,“ zmínil další ze spoluzakladatelů časopisu Panenka.

„Někdo už možná neví, kdo je Panenka a jak ten pojem vznikl, ale Panenkovu penaltu znají všichni,“ myslí si

A co na to ten, jehož jméno si autoři vypůjčili?

„V posledních dnech jsem se dokonce dostal k tomu, že jsem viděl první výtisky, což mě potěšilo. Jsem rád, protože ten časopis je zajímavý a má určitou úroveň,“ komentuje Antonín Panenka španělský časopis Panenka, který pochopitelně poprvé vyšel s vynálezcem Vršovického dloubáku na titulní straně a rozhovorem uvnitř.

Jan Kaliba, Tereza Jelínková, Petr Nosálek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme