Králem Turné čtyř můstků je opět Japonec Kobajaši, poslední závod ale ovládl Rakušan Hubner

Japonský skokan na lyžích Rjoju Kobajaši vyhrál podruhé v kariéře Turné čtyř můstků a navázal na titul z roku 2019. Vedle trofeje, Zlatého orla, obdržel rekordní odměnu sto tisíc švýcarských franků (2,4 milionu korun). V závěrečném dílu v Bischofshofenu skončil Kobajaši pátý, poprvé ve Světovém poháru slavil vítězství Rakušan Daniel Huber.

Bischofshofen (Rakousko) (Aktualizováno: 20:12 6. 1. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonský skokan na lyžích Rjoju Kobajaši

Japonský skokan na lyžích Rjoju Kobajaši | Foto: Matthias Schrader | Zdroj: ČTK / AP

Kvůli pandemii koronaviru se podruhé za sebou skákalo před prázdnými tribunami. Češi se stejně jako v minulém ročníku ani jednou v prestižním seriálu nedostali mezi bodovanou třicítku. Roman Koudelka skončil na 37. místě.

Japonec Kobajaši vyhrál na Turné i potřetí a míří za celkovým triumfem, Češi skončili už v kvalifikaci

Pětadvacetiletý Kobajaši ovládl závody v Oberstdorfu, Ga-Pa i ve středu v Bischofshofenu, kde se skákalo jako náhrada za zrušenou soutěž v Innsbrucku.

Lídr Světového poháru sice nezopakoval rok 2019, kdy jako třetí muž v historii získal ceněný skokanský Grand Slam po triumfech ve všech čtyřech kláních, Turné ale ovládl suverénně s náskokem 24,2 bodu před Norem Mariusem Lindvikem. Třetí místo obsadil další norský skokan Halvor Egner Granerud.

Všechny čtyři závody Turné vyhrál jako první Němec Sven Hannawald v sezoně 2001/02 a rok před Kobajašim i Polák Kamil Stoch. Japonec mohl jako první získat Grand Slam podruhé, místo toho je sedmým skokanem, který o něj přišel v posledním závodu. Naposledy se to stalo v sezoně 2004/05 Finovu Jannemu Ahonenovi, kterého v Bishofshofenu porazil Rakušan Martin Höllwarth.

Cesta je přede mnou ještě dlouhá, říká skokan Koudelka po povedené kvalifikaci v Innsbrucku

Koudelka, který se dostává do formy po operaci kolena, naznačil zlepšení v kvalifikaci a skokem dlouhým 135 metrů v ní obsadil sedmnácté místo. V závodu se spustil z nižšího nájezdu a dopadl na 124 metrů. Bulharovi Vladimiru Zografskému vyšel pokus skvěle, telemark předvedl na metě 130,5 metru a český reprezentant se nevešel ani mezi pětici postupujících poražených.

Další dva čeští svěřenci slovinského trenéra Vasji Bajce vypadli v odpolední kvalifikaci, v které byl Viktor Polášek na 66. místě a Filip Sakala diskvalifikován.

Čeští skokani se od začátku olympijské sezony trápí a dosud se ve Světovém poháru do druhého soutěžního kola nedostali. Ve čtyřech závodech Turné si alespoň první kolo zaskákali jen Polášek na úvod v Oberstdorfu a nyní na závěr Koudelka v Bischofshofenu.