Ve štafetách oba české týmy skončily na šestém místě. Zvítězili Norové a Francouzky

Čeští biatlonisté Jonáš Mareček, Tomáš Mikyska, Michal Krčmář a Vítězslav Hornig dojeli šestí ve štafetě Světového poháru v Oberhofu a vybojovali nejlepší výsledek v sezoně. Tým trenéra Michaela Málka v náročných povětrnostních podmínkách desetkrát dobíjel, vyhnul se ale trestnému kolu. Desátý triumf ve Světovém poháru za sebou si zajistili Norové. Druzí byli s více než dvouminutovou ztrátou Němci, třetí skončili Italové.

Oberhof Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Mikyska (vlevo) předával Michalovi Krčmářovi českou štafetu na osmém místě. Do cíle závodu reprezentanti doběhli na šestém místě

Tomáš Mikyska (vlevo) předával Michalovi Krčmářovi českou štafetu na osmém místě. Do cíle závodu reprezentanti doběhli na šestém místě | Foto: Petr Slavík | Zdroj: Český biatlon

Čeští reprezentanti vylepšili 12. místo z posledního závodu v Hochfilzenu, v úvodu sezony byli v Östersundu desátí. Za vítěznými Nory zaostali o tři minuty a 48 sekund. Biatlonistům chyběl Jakub Štvrtecký, který se po sobotním stíhacím závodě necítil dobře. Poprvé v sezoně zasáhli do týmového závodu Tomáš Mikyska s Vítězslavem Hornigem. Ženský tým s Terezou Voborníkovou, Markétou Davidovou, Lucií Charvátovou a Jessikou Jislovou napodobil po dvou trestných kolech umístění z úvodního podniku v Östersundu.

Dvaadvacetiletý Mareček zahájil štafetu třemi opravami při střelbě vleže a figuroval na 17. místě. Na „stojce“ minul dvakrát a předal Mikyskovi na osmé příčce.

Mikyska, který se vrátil do Světového poháru po srpnovém zranění kolena, vleže nechyboval, po třech opravách vestoje ale zůstal osmý. Nejzkušenější český biatlonista v poli Michal Krčmář opravoval na každé položce jednou. Také on zůstal osmý, na šestou příčku ztráceli Češi půl minuty.

Skvělý Hornig

Finišman Vítězslav Hornig se ale blýskl stoprocentní střelbou a po závěrečné položce vestoje byl pátý. V závěrečném kole jej předstihl Švýcar Jeremy Finello, Francouze Quentina Fillona Mailleta ale český reprezentant za sebou udržel. „Na trati jsem se ze všech tří závodů v Oberhofu cítil nejlépe a jsem rád, že je to vidět i na výsledném čase. Do toho kopce jsem dokázal poměrně rychle vyjet ve všech kolech. Dokázal jsem se zmáčknout ze všech sil,“ řekl po závodě Radiožurnálu Sport Hornig.

Vítězní Norové se prezentovali precizní střelbou, dobíjeli sedmkrát. Poradili si také se zmatkem při předávce na třetím úseku, kde Tarjei Bö vyjížděl na trať se zpožděním. Špatnou střelbu naopak předvedl Émilien Jacquelin, kvůli jehož čtyřem trestným kolům vypadli Francouzi z boje o stupně vítězů a nakonec byli sedmí.

České ženy doplatily na horší střelbu, vedle dvou trestných kol šestnáctkrát dobíjely. Závod rozjela Voborníková bezchybnou položkou vleže, na „stojce“ ale třikrát opravovala a předávala šestá. „Připadala jsem si, že dobíjím poprvé v životě. Pak už jsem byla tak nervózní, že jsem se klepala. Ještě teď mi rozmrzají prsty. Nemohla jsem ten náboj vzít. Z mé strany hrozné. To dobíjení se mi nepovedlo,“ líčila Voborníková.

Davidová držela stejnou pozici. Při střelbě vestoje ale trefila jen čtyři terče a běžela trestné kolo. Češky se propadly na osmé místo a zůstaly na něm také po úseku Charvátové, která rovněž musela po „stojce“ na trestný okruh.

Štafetu vrátila do první šestky finišmanka Jislová, jež potřebovala jen tři náhradní náboje. V závěrečném kole předstihla Švýcarku Elisu Gasparinovou. Na vítězné Francouzky ztratil český tým přes čtyři a půl minuty.

Výsledky SP v biatlonu v Oberhofu

Muži - štafeta (4x7,5 km): 1. Norsko (Strömsheim, Laegreid, T. Bö, J. T. Bö) 1:17:34,2 (0 tr. okruhů + 7 dobíjení), 2. Německo (Rees, Doll, Nawrath, Horn) -2:01,9 (1+15), 3. Itálie (Zeni, Bionaz, Hofer, Giacomel) -2:50,5 (0+16), 4. Švédsko -3:37,9 (1+11), 5. Švýcarsko -3:42,6 (1+15), 6. Česko (Mareček, Mikyska, Krčmář, Hornig) -3:48,1 (0+10).
Ženy - štafeta (4x6 km): 1. Francie (Jeanmonnotová, Braisazová-Bouchetová, Chauveauová, Simonová) 1:12:42,5 (0+12), 2. Norsko (Arnekleivová, Skoganová, Knottenová, Tandrevoldová) -9,3 (0+10), 3. Švédsko (Magnussonová, Perssonová, H. Öbergová, E. Öbergová) -33,5 (1+8), 4. Itálie -3:33,9 (3+11), 5. Německo -4:20,6 (3+15), 6. Česko (Voborníková, Davidová, Charvátová, Jislová) -4:39,6 (2+16).

Miroslav Lenc, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme