Na žloutenku zemře až milión lidí ročně

Každý dvanáctý člověk na světě má v sobě virus hepatitidy. Podle Světové zdravotnické organizace si toto virové onemocnění, které postihuje játra, vybírá ročně asi milion obětí. Většina nemocných o svém nakažení neví, a tak infekci přenáší dál. Z těch, kteří o nemoci vědí, se ale jen zlomek léčí. Typem žloutenky A a B jsou zasaženy zejména Latinská Amerika, Afrika a jižní a jihovýchodní Asie, v Evropě Středomoří. V Česku nemoc řádí zejména mezi narkomany. Každý rok u nás přibude kolem 800 nových pacientů s hepatitidou C.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Injekční stříkačka

Injekční stříkačka | Foto: Jan Rosenauer

Podle nových čísel Světové zdravotnické organizace dostává protivirové léky pouze zlomek nakažených lidí.

Podle Jana Šperla z kliniky hepatogastroenterologie v pražském Klemu je situace nejhorší v asijsko-pacifické oblasti, kde žije většina pacientů nakažených hepatitidou B. Dostupnost protivirové léčby je tam velmi malá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Šperl o hepatitidě ve Světě o desáté.mp3

„Problém hepatitidy C je naopak problém pokročilého světa, Západní Evropy a Ameriky, kde se k léčbě nedostanou aktivní uživatelé drog, kteří nespolupracují,“ upozorňuje Šperl.

Jedním z velkých problémů je také to, že většina nemocných o svém nakažení neví, a tak infekci přenáší dál.

„Diagnostika je místy nedostupná a bohužel obě chronické hepatitidy B a C se vyznačují bezpříznakovým průběhem v řadě případů. Pacient o onemocnění nemusí vědět až 20 let a prvním příznakem může být pokročilá cirhóza jater,“ říká Šperl.

Navíc lze hepatitidu poznat pouze speciálním testem. Z běžného vyšetření se nemusí poznat a v zemích, kde je málo dostupná léčba je pacientům vzdálená i diagnostika.

Hepatitida B se dostává pod kontrolu rychle v zemích, kde se plošně očkuje. Hepatitida C je centrem zájmu vyhledávání a léčby ve vyspělých zemí

„Nové léky by se měl objevit v horizontu několika měsíců a vyléčit řadu těch, kteří se dosud nevyléčili. Perspektivy jsou velmi dobré. U hepatitidy C jsou nejdůležitější hygienická opatření k zabránění přenosu,“ dodává Jan Šperl.

Přenos u intravenźních uživatelů drog jsou zdravotníci těžko schopni ovlivnit.

Anna Baumová, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme