Lék Truvada by se mohl používat i v rámci prevence HIV

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv ve Spojených státech schválil přípravek Truvada jako preventivní lék proti nákaze virem HIV. Medikament by se po příslušné akreditaci mohl jako prevence používat i v Česku. Pro jeho potenciální uživatele by ale asi zůstal finančně nedostupný. Měsíční kůra totiž stojí v přepočtu 15 tisíc korun, lék je přitom třeba brát denně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky, zdravotnictví. Ilustrační foto

Léky, zdravotnictví. Ilustrační foto | Foto: Free Digital Photos, Carlos Porto

Preparát Truvada podle studií snižuje riziko nákazy u zdravých lidí a mohou ho odteď používat všechny rizikové skupiny. Jeho vývoj je postaven na výzkumné práci českého vědce Antonína Holého, který ale zemřel přesně v den, kdy byl lék uveden na trh.

Příklad použití Truvady pro prevenci uvádí doktor Ivo Procházka z pražského Domu světla:

„Pokud bude HIV pozitivní partner nebo partnerka a nebudou chtít používat kondom, pak mají ještě tuhle alternativu. Alternativa je ale poměrně drahá, cena pravidelného užívání je zhruba tak velká jako náš plat. Takže je otázka, jestli ho bude platit pojišťovna, nebo pacient sám a kolik pacientů si to pak bude moci dovolit.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Svůj názor na přínos léku Truvada sdělil Českému rozhlasu dobrovolník z Domu světla Peter Pošta

Podle slov doktora Procházky je lék na českém trhu už zaveden, zatím však jen pro HIV pozitivní pacienty.

„Je zde limit, který je daný tím, kdo může lék předepisovat, mohou ho předepisovat pouze specialisté,“ říká doktor a dodává: „Myslím si, že i kdyby si pacient mohl dovolit užívat tablety z preventivních důvodů a hradil si ho, tak tu musí zůstat restrikční omezení, protože lék nelze dát do volného prodeje kvůli jeho nežádoucím účinkům.“

Nežádoucí účinky především na ledviny jsou také důvodem, proč by lék neužíval jenom jako preexpoziční profilaxi dobrovolník z Domu světla Peter Pošta:

„Pokrok to určitě je, ale já bych nějak nepřeceňoval význam toho léku, protože to nefunguje na 100 procent. Funguje to na 70 až 80 procent, takže ten kondom tam nikdy nenahradí, vždycky tam musí být ta bariérová antikoncepce. Já bych to užíval jen v případě, že by partner byl HIV pozitivní a ten kondom by selhal. V takovém případě jako postexpoziční profilaxi určitě ano.“

Peter Pošta prý zná mnoho párů, kde je jeden HIV pozitivní a druhý negativní, a možnost užívání Truvady by ocenily.

„Ale většinou jsou to lidé, kteří si nebudou moci dovolit to platit, takže pokud to nebude proplácet zdravotní pojišťovna, pravděpodobně to nějak nevyužijí,“ dodává.

Nicméně podle Petera je americké schválení medikamentu pro preventivní účely velkým skokem kupředu v hledání léku na nemoc AIDS.

Pavel Novák, Lucie Maňourová, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme