Noc kostelů přilákala do katedrály sv. Víta v Praze stovky lidí

Mezi více než devíti sty kostely, které se v noci otevřely pro návštěvníky, byla samozřejmě i katedrála sv. Víta v Praze. Akce Noc kostelů, která původně vznikla před několika lety v Rakousku, nalákala do našeho nejvýznamnějšího chrámu stovky lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský Hrad

Pražský Hrad | Foto: Filip Jandourek

„Jsme Pražačky, kousek tady bydlíme a máme k němu osobní vztah. Je krásný. Je to opravdu dominanta českého národa. Dýchá z něho historie, prostě to mám moc ráda a cítím se tady doma. A ještě, když přijedu z ciziny, tak jdu vždycky na Hrad,“ říká návštěvnice kostela.

Přehrát

00:00 / 00:00

V největším pražském chrámu natáčela v noci reportérka Lucie Husárová.

A další ji doplňuje: „Je to vrchol gotiky. Je to prostě unikát. Já to vidím z tohohle hlediska. Je to krásné. Hlavně v dnešní době, která je materiálně založena.“

Noc kostelů začala v chrámu sv. Víta tak jako jinde vyzváněním a zvonů mší svatou, kterou sloužil dómský farář Ondřej Pávek. „Akce Noc kostelů skutečně nemá v českých zemích dlouhou tradici. Letos se pořádá teprve druhý ročník. Původ akce pochází z Rakouska, z vídeňské arcidiecéze, odtamtud to přešlo na Moravu a potom se to ještě rozšířilo do českých zemí,“ vysvětluje Pávek.

Připomíná, že lidé se tímto způsobem mohou podívat do kostelů jinak než obvykle. „Možná, že i ten noční čas je z nějakých důvodů atraktivní, než jsem příliš schopen vysvětlit proč,“ říká Pávek. V rámci noci kostelů uspořádali organizátoři soutěž pro děti, jejímž smyslem bylo přiblížit jim katedrálu a její historii.

Hry pro děti i koncerty

„Jsou tady stánky s otázkami. Ty pak nějak musíme doplnit. A pak tam jsou ještě normální otázky, jako třeba, kdo založil první románskou rotundu, katedrálu sv. Víta a tak,“ říká desetiletý Dominik. A jeho mladší sestra doplňuje, že zatím hledají první úkol. „Prý to má být u nějakého třetího okýnka, teda prvního, já nevím.“

Chrám sv. Víta v Praze | Foto: Tomáš Adamec

Oba se stejně jako 22 dalších dětí účastnili hry, kterou vymyslel Adam Švejda z metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze. V první části testu musely děti odpovědět na vědomostní otázky. „Druhá část soutěže bylo topografická. Měly plánek katedrály a ke každému místy měly položenou otázku. Honorovali jsme první tři místa. Cenami byly poukázky na četbu do velkého knihkupectví,“ přibližuje Švejda.

Mladší děti pak doplňovaly pouze topografickou část. Doplnit měly například to, kolik hvězd má nad hlavou sv. Jan Nepomucký. „Starší měly ještě text, se kterým musely odpovídat na otázky. Jako třeba, jaká je nejslavnější kaple v katedrále sv. Víta. Na všechny otázky nalezly odpověď v textu,“ upřesňuje Švejda.

Součástí nočního programu ve svatovítské katedrále byly také dva koncerty a čtení z děl, v nichž se chrám vyskytuje a také o svatých a zemřelých uložených právě tam. Myšlenka pozvat kohokoli v nezvyklou hodinu do kostela vznikla v Rakousku v roce 2005. V celém Česku se dnes do akce zapojilo přes 900 svatostánků.

Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme