Čin „kapitána Toma“ potvrdil, že příklady hrdinství pomáhají národům přežít krize

V neděli Británie pohřbila hrdinu koronavirové pandemie, stoletého rekordmana dobročinnosti „kapitána Toma“. Tak Britové nazývají veterána bojů druhé světové války v barmské džungli, kapitána Toma Moora z bedfordshirské vesnice Marston Moretaine na sever od Londýna.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský kapitán ve výslužbě Tom Moore

Britský kapitán ve výslužbě Tom Moore | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Tento vetchý hrdina pandemie – a každá země potřebuje ve zlých dobách nějakého hrdinu, dávajícího postiženému obyvatelstvu příklad odvahy, solidarity, nezištnosti, velkorysosti a naděje do budoucna, aby přežila – se na pozadí zpráv o tisících nakažených a umírajících rozhodl k dobročinné akci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Jůn: Čin „kapitána Toma“ potvrdil, že příklady hrdinství pomáhají národům přežít krize

Zavázal se, že s pomocí podpůrného rámu na kolečkách ujde, nebo spíše ušourá stokrát 25metrovou cestu v zahradě rodinného domu do svých stých narozenin 30. dubna 2020. Co vybere od dobrodinců sponzorů, věnuje na pomoc charitě koronavirem těžce zkoušeného státního zdravotnictví s přeplněnými nemocnicemi a umírajícími lékaři a zdravotními sestrami.

Začal tedy chodit a poté, co stařečkovo statečné šourání ukázaly televize i jiná elektronická média prostřednictvím internetu, začaly se scházet peněžní dary. Jeho cíl vybrat 1000 liber byl brzy překročen a šlechetným předsevzetím sotva chodícího stařečka, byť válečného veterána, povzbuzení či zahanbení Britové začali dávat víc a víc.

Napřímit pochroumané národní svědomí

Zejména, když bylo vidět Tomovo velké úsilí pokračovat v šourání a dodržet slib, což nakonec splnil a na šlechetný dobročinný účel se mu sešlo neuvěřitelných téměř 33 milionů liber. Navršením o daňové transfery a další dary občanů – neboť stařeček ještě pokračoval „dokud budou lidé přispívat“ – částka pak dosáhla výše téměř 40 milionů liber, takto rekordu dobročinnosti jednotlivce a založená nadace existuje dál.

Britové byli unešení, vítaná morální vzpruha viditelně vedla k povzbuzení svědomí stařečkovým činem a k podobným charitativním akcím hned několika starších osob a beznohého chlapce o berlích s mottem „když může kapitán Tom, tak já také“. Podle expertů pak také docházelo k důslednějšímu dodržování omezení stavu nouze a ani stále zhoubnější pandemie už nebyla tak strašně deprimující.

Stařeček byl vojáky jmenován čestným plukovníkem a o narozeninách mu pošta doručila rekordních 150 tisíc blahopřejných karet. On pak dojat ze zahrady sledoval jinou gratulaci – přelet dvojice válečných letounů spitfire a hurricane (ve kterých kdysi létali i hrdinové československých stíhacích pluků Královského letectva).

Známý zpěvák Michael Ball s ním dokonce společně nazpíval populární, nyní fotbalovou, znělku Nebudeš nikdy kráčet sám, která vystoupala na vrchol žebříčku písniček a Tomovo rčení „Zítřek bude hezkým dnem“ se všeobecně ujalo. Královna Alžběta II. jej pak navíc pasovala na rytíře v zahradě windsorského hradu.

Kapitán sir Tom Moore letos 2. února zemřel a byl o víkendu s vojenskými poctami pochován za přeletu válečné dopravní dakoty.

Jeho příklad už vešel do historie. Bylo by dobře, kdyby jeho dobročinnost našla následovníky, třeba i v České republice. Pomohlo by to možná koronavir rychleji porazit, ale hlavně také napřímit pochroumané národní svědomí.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Jan Jůn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme