Porody nejsou pro holky!

Třináct Saúdských Arabů sedí na pódiu a společně zahajují koncil určený na větší podporu žen a dívek v Saúdské Arábii. V jedné z místností Bílého domu se nacházejí na dvě desítky politiků, mužů, a debatují o problematice mateřství a ženského zdraví obecně. Liberál a konzervativec ve slovenském pořadu Do kríža diskutují o potratech.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před jednou z pražských porodnic představuje sedm mužů v čele s premiérem Babišem (ANO), ministrem zdravotnictví a čtyřmi doktory projekt s názvem Porodnictví pro 21. století

Před jednou z pražských porodnic představuje sedm mužů v čele s premiérem Babišem (ANO), ministrem zdravotnictví a čtyřmi doktory projekt s názvem Porodnictví pro 21. století | Foto: Petr Topič | Zdroj: MAFRA / Profimedia

Před jednou z pražských porodnic postává sedm mužů v čele s premiérem Andrejem Babišem (ANO), ministrem zdravotnictví a čtyřmi doktory a pro televizní přenos představují projekt s názvem Porodnictví pro 21. století.

Jedna žena se ve videu přece jen najde: je jí tlumočnice do znakové řeči stojící v rohu.

O nás a stále bez nás

Vtipy, jak bude české porodnictví natolik moderní, že brzy začnou rodit i muži, ovládly po zveřejnění fotografie celý internet.

Podobného faux pas se přitom Babišova vláda dopustila už před lety, kdy na podobně laděné fotce skupina mužů obdivovala porodní lůžka. Ženy u toho zase nebyly – možná proto, že se zrovna staraly o děti, nebo rodily.

Ale nechme uštěpačnost stranou: nejde ani tak o to, že by se debaty o porodnictví měly vést výhradně se ženami, jako spíš o to, že by se s nimi měly vést alespoň trochu. Stejně jako u případu z Bílého domu nebo Saúdské Arábie je i česká varianta do očí bijícího all-male panelu především smutným ztělesněním úrovně politické diskuse u nás.

A vlastně nejen jí: kromě tří politiků jsou totiž na fotce také lékaři. Žádná zdravotní sestra, žádná porodní asistentka, tedy lidé, se kterými se rodičky během porodu dostávají do největšího a nejužšího kontaktu. Ve fotce tak znovu ožívá legendární výrok porodníka a bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody z ODS „já jsem odrodil stovky dětí“, kterým nevědomky shrnul přístup lékařů k rodičkám u nás. Porody u nás, zdá se, nejsou pro holky. Rodí přece doktoři.

Soud odmítl návrh, který měl vrátit otcům právo být u porodu. Vláda původní opatření nahradila jiným

Číst článek

Nemá smysl pouštět se do větších debat o genderové rovnosti, vytahovat jeřábnice, ušklíbat se, že ve světě ideálního zastoupení žen a mužů je přece jedno, kdo o jakém tématu mluví – jsme si v něm přece všichni rovni. Nikdo ani nechce tvrdit, že by z tématu porodů měli být muži jakkoliv vyloučeni, naopak: v zahraničí je běžnější než u nás, že partneři své ženy u porodů podporují, zajímají se o průběh těhotenství, jsou součástí předporodních příprav.

A nejde jen o otce. I v jiných zemích samozřejmě existují porodníci a je to tak bez debat správně. Jenže je to právě české porodnictví, které je proslulé vysokou mírou paternalismu k rodičkám.

Jedním z důvodů, proč mezi ženami v Česku panuje taková míra nedůvěry v institucionální porodnice a lékaře především, je nepříjemná zkušenost s nerespektujícím vedením porodu. Každá žena, která při jednom z nejdůležitějších okamžiků svého života zažila nevhodné zacházení, nebo přímo ponižování, musí fotku sedmi mužů a jejich projektu brát trochu jako výsměch. Ve většině porodnic se totiž běžně nerespektují doporučení Světové zdravotnické organizace, mezi něž patří co největší pochopení k potřebám rodiček.

Žena s transplantovanou dělohou porodila dítě v motolské nemocnici. V Česku je to první případ

Číst článek

Seznam, obsahující celou řadu postupů, které jsou pro hladký a bezpečný průběh porodu podstatné, vydala WHO už v roce 1999. Stávající praxe porodů v Česku však jeho body neustále zpochybňuje. I takové věci jako nerušený kontakt dítěte s matkou po porodu nebo zajištění plynulého porodu bez zbytečných zásahů jsou u nás nahlíženy jako vysoce alternativní.

Svůj podíl na tom má kromě jiného i pokřivené vnímání porodu jako medicínské operace, a to ačkoliv jde o proces, který se ve zdravotnictví odehrává skutečně často. Možná by pro vybudování „porodnictví pro 21. století“ stačilo, kdyby se začalo respektovat více než 20 let staré doporučení Světové zdravotnické organizace a kdyby do podoby českého porodnictví mohly větší měrou mluvit ty, kterých se nejvíc týká – rodičky a porodní asistentky.

Autorka je komentátorka serveru A2larm.

Apolena Rychlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme