Závislí na on-line počítačových hrách mohou finančně zruinovat sebe i rodinu

Závislost na hraní on-line počítačových her může člověka zavést až do ordinace psychiatra a finančně zruinovat závislého i jeho rodinu. Podle psychologa Jana Kulhánka hrávají někteří lidé počítačové hry až šestatřicet hodin bez přestávky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počítačová hra Mass Effect 3 - velitelka Shepardová

Počítačová hra Mass Effect 3 - velitelka Shepardová | Foto: Electronic Arts

Nejen děti a mladí lidé, ale často i dospělí tráví spoustu času hraním počítačových her. Lékaři varují, že pravidelné vysedávání před monitorem má vliv na vznik obezity a na problémy se srdcem. V extrémních případech hrozí hráčům závislost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Psycholog Jan Kulhánek popsal ve Večerním Radiožurnálu závislost na on-line počítačových hrách.

„Existuje celý herní průmysl, některé hry mají větší investice než hollywoodské filmy. Hry vypadají hezky, jsou přitažlivé, takže je jednodušší se do nich nechat vtáhnout. Dříve se závislost týkala hlavně času, dnes i peněz. Můžeme provádět mikroplatby, což je v pořádku, ale pokud jsme závislí, můžeme finančně zruinovat sebe a v krajním případě i rodinu,“ říká psycholog Jan Kulhánek.

Podle Kulhánka závislí na počítačových hrách dávají hraní přednost před kamarády, chozením na rande nebo komunikací s rodiči. „Existuje také takzvaný craving, při němž jde všechno stranou a člověk podobně jako po droze touží zasednout k počítači a zklidní se až v okamžiku, kdy začne hrát,“ připomíná Kulhánek.

Craving (bažení) je silná touha po psychoaktivní látce (droze) nebo pocit puzení tuto drogu užít. Je jedním ze základním kritérií pro diagnózu závislosti. „Silná touha po droze“ je také příznakem některých odvykacích stavů. K subjektivním příznakům cravingu patří vzpomínky na pocity pod vlivem návykové látky nebo fantazie na toto téma, často nutkavého charakteru, svírání na hrudi, bušení srdce, svírání žaludku, sucho v ústech, třesy, bolesti hlavy a v různých částech těla, pocení, silná touha po návykové látce, úzkost, stísněnost, únava, slabost, zhoršené vnímání okolí, neklid, vzrušení, podrážděnost. Bažení nebo fenomén mu blízký je také součástí definice patologického hráčství a lze se s ním setkat i při léčbě jiných návykových poruch. Zdroj: drogy-info.cz

Kulhánek popisuje také fenomén víkendového hráčství, kdy tito hráči v extrémních případech v pátek zasednou k počítači, obklopí se potravou a nádobami na vyměšování, čtyřiadvacet nebo až šestatřicet hodin bez přestávky hrají a lehnout si jdou až v neděli.

Závislí hráči mohou skončit na psychiatrii, ale pokud spolupracují, dá se léčba zvládnout i v ordinaci psychologa.

„Záleží na tom, jestli závislá osoba chce spolupracovat. Pak se dávkuje, nebo na nějakou dobu úplně eliminuje kontakt s tou hrací věcí. Je potřeba si odvyknout. Existují také abstinenční stavy, protože psychologická závislost je silná. Poté je třeba pacientovi nabídnout něco místo hraní,“ přibližuje Kulhánek průběh terapie.

Závislostí na počítačových hrách jsou ohroženi také děti a dospívající. Rodiče by proto měli důsledně hlídat, kolik času hraním her na počítači tráví. U dospělých tato závislost podle Kulhánka hrozí například po rozchodu.

Andrea Skalická, David Bernardy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme