Za genocidu ve Rwandě 25 let. Francouzský soud potvrdil trest pro Pascala Simbikangwu

Francouzský odvolací soud potvrdil trest 25 let vězení pro bývalého důstojníka rwandské armády a šéfa tajné služby Pascala Simbikangwu. Informovala o tom agentura AFP. Muž byl odsouzen v roce 2014 za podíl na genocidě ve Rwandě před 22 lety.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smrtící zbraně i doklady zabitých během genocidy, památník Nyamata, Rwanda

Smrtící zbraně i doklady zabitých během genocidy, památník Nyamata, Rwanda | Foto: Robert Mikoláš

Obžaloba šestapadesátiletého muže vinila z toho, že poskytl zbraně radikálním milicím kmene Hutů s vědomím, že je použijí k masovému vraždění etnika Tutsiů, proti kterému sám veřejně vystupoval.

Simbikangwa, který je po autohavárii v roce 1986 na invalidním vozíku, obvinění vždy odmítal. Prý nikoho k vraždám nenaváděl, neviděl ani jednu mrtvolu a neměl významné postavení. Jeho advokáti se již dříve nechali slyšet, že je za jeho odsouzením politické pozadí.

Jižní Súdán je podle OSN na pokraji genocidy. Mohla by dosáhnout rozměrů té ve Rwandě

Číst článek

Během rwandské genocidy bylo radikálními Huty za pouhých 100 dní od dubna do července 1994 zmasakrováno na 800 tisíc menšinových Tutsiů a také desetitisíce umírněných Hutů.

Francie měla v době masakru úzké vazby na tehdejší režim prezidenta Juvénala Habyarimanu z kmene Hutů, jehož vražda 6. dubna 1994 masové vraždění rozpoutala. Paříž se od té doby snaží vyrovnat s kritikou za pomalou reakci na vývoj situace a neschopnost přispět ke zmírnění násilností.

Simbikangwa byl zatčen v roce 2008 na francouzském zámořském území ostrova Mayotte. Paříž jej odmítla vydat Rwandě kvůli obavám, že by se mu nedostalo spravedlivého soudu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme