Zpravodaj ČRo v Libyi: Povstalci se zřejmě znovu pokusí o útok na Bin Džavád

Zprávy z Libye jsou stále nejednoznačné, často přímo protichůdné. Povstalci tvrdí, že mají pod kontrolou celý východ a že dobyté pozice drží, zatímco státní televize informuje o úspěších jednotek věrných Muammarovi Kaddáfímu. Každopádně tvrdé boje pokračují.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tripolis Libye Kaddáfí

Tripolis Libye Kaddáfí | Zdroj: ČTK

Jak přímo z Libye hlásí zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín, obojí je pravda. Povstalci drží své dobyté pozice, ale vládní vojska také zaznamenala určité úspěchy, protože se jim podařilo zastavit postup povstalců směrem od města Rás Lanúf, které je významným ropným přístavem a důležitým bodem z hlediska libyjského hospodářství, zejména vývozu ropy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Libye se do vysílání Radiožurnálu přihlásil zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín

„Dnes se povstalci podle všeho, podle situace v té oblasti, kde je soustředěno obrovské množství zbraní a přijíždějí tam další a další dobrovolníci, chtějí znovu pokusit o útok na město Bin Džavád, které jim potom otevírá cestu k Syrtě, to už je asi 20 nebo 30 kilometrů. Syrta je rodištěm Muammara Kaddáfího a sídlí tam příslušníci jeho kmene.“

„A dá se očekávat, že právě dobytí Syrty by mohlo být přelomovým momentem v libyjském konfliktu. Uvidíme tedy, jestli se povstalcům podaří dnes prolomit tu mimořádně silnou obranu vojsk plukovníka Kaddáfího, který se po těch prvních dnech, kdy nevěděl, co se v jeho zemi děje, vzpamatoval, zkonsolidoval své síly a začal se velmi zuřivě bránit,“ říká náš zpravodaj.

Pokud jde o zásobování potravinami a dalším základními potřebami, krize trvá na hranicích s Tuniskem, kde stále ještě tisíce lidí čekajících na to, až je Tunisané pustí do jejich země. Jedná se zejména o zahraniční dělníky. Podle zpráv humanitárních pracovníků tam už docházejí potraviny, voda a pohonné hmoty. To znamená, že ti lidé se nemají ani jak dostat z té hranice.

Ovšem ve vnitrozemí se nedostatek potravin podle Martina Dorazína zatím příliš neprojevil. Co se ale každým dnem zhoršuje, to jsou služby – z obchodů, hotelů, z ulici mizí personál, který tvořili právě zahraniční pracovníci, hlavně Egypťané. „Restaurace tak mají problém obsloužit své hosty, hotely se neuklízejí, ulice jsou plné odpadků. Situace se v tomto směru každým dnem zhoršuje.“

Martin Dorazín, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme