Unikátní pohled do ministerských pracoven.
Daniel Herman úřaduje v bývalé šlechtické ložnici

Spustit prohlídku

Často sídlí v budovách s dlouhou a bohatou historií. Třeba Strakova akademie, dnešní sídlo Úřadu vlády, původně sloužila pro vzdělávání stipendistů, za války pak Červenému kříži jako nemocnice se zhruba pěti sty lůžky. Dnes je chráněna jako kulturní památka České republiky. To platí i o Nostickém paláci na Maltézském náměstí v Praze, který dnes užívá ministerstvo kultury. Lidé se ale do budov jednotlivých ministerstev dostanou zpravidla jen výjimečně na dny otevřených dveří, a to ještě jen do vyhrazených prostor.

Server iROZHLAS.cz proto připravil unikátní fotografický projekt. Pomocí 360 stupňové kamery nafotil pracovny jednotlivých ministrů a ministryň současné vlády. Seriál ministerských kanceláří otevírá šéf kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

Rozhodovat ve šlechtické ložnici

Nostický palác je součástí hned několika šlechtických budov na pražské Malé Straně. Barokní palác se zahradou a jízdárnou nechal v letech 1660 až 1676 postavit Jan Hartvík z Nostic, o sto let později k budově přibyl ještě rokokový portál. Dům sloužil šlechtickému rodu Nosticů a ti v něm coby mecenáši umění schraňovali rozsáhlé umělecké sbírky. Tamní Nostickou knihovnu, která čítá až patnáct tisíc svazků, dnes spravuje Národní muzeum.

Ministerstvo kultury získalo část paláce v roce 1924, v roce 1945 ale tehdejší režim budovu Nosticům zabavil. Ještě před rokem 1998 v něm sídlilo například nizozemské velvyslanectví nebo právě Národní muzeum. Do roku 2002 procházel palác rozsáhlou rekonstrukcí, až se v něm definitivně usídlil resort kultury.

Samotná pracovna ministra Hermana se nachází v bývalé šlechtické ložnici. Točité schodiště vedlo nahoru do dětských pokojů, dolní částí schodů se pak podle některých zdrojů dostali Nosticové do jízdárny, kam jim dle potřeby mohli rovnou přistavět kočár. Dnes jsou schody z obou stran zaslepené a v horní i dolní části jsou kanceláře úředníků ministerstva kultury.

Post from RICOH THETA. - Spherical Image - RICOH THETA

Kdo a proč v projektu chybí

  • ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) - Ministerstvo se podobného projektu zúčastnilo loni v zimě, podle mluvčí úřadu Terezy Schejbalové byl ale výsledkem článek, který kritizoval vybavení kanceláře. Proto se úřad rozhodl dalších akcí neúčastnit.
  • ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) - Jiří Korbel z tiskového odboru vzkázal, že s ohledem na to, že je ministr chráněná osoba a objekt ministerstva v režimu Tajné, se úřad projektu účastnit nebude.
  • premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) – Úřad vlády s ohledem na bezpečnost focení zamítl. Na dotaz, zdali lze premiéra vyfotit v jiné místnosti v prostorách Strakovy akademie, jeho mluvčí Martin Ayrer nereagoval.
  • Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) - Z bezpečnostních důvodů svolil ke klasickému focení, snímek 360 stupňovou kamerou mu podle jeho slov pracovníci bezpečnosti nepovolili.
  • ministr dopravy Dan Ťok (ANO) - Úřad slíbil, že lze s pomocí kamery 360 vyfotit pracovnu ministra, termín zatím nedodal.
  • ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) - Účast v projektu přislíbil, ministerstvo prozatím nedodalo termín focení.
  • ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) - Účast v projektu s ohledem na bezpečnost a časové možnosti odmítl.
  • ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) - Úřad s ohledem na vyčerpávající program šéfky resortu focení nepovolil.

Příští díl ministerských pracoven představí kancelář ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD).