‚Drží je jako rukojmí.‘ V jihoafrickém zlatém dole pod zemí zůstalo na 500 horníků kvůli sporu mezi odbory

Skupina horníků z neregistrovaného odborového svazu v úterý drží stovky svých kolegů již druhý den pod zemí ve zlatém dole v Jihoafrické republice kvůli sporům mezi konkurenčními odbory. S odkazem na policii a vedení dolu o tom informovala agentura AP.

Johannesburg Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horník

Horník | Foto: ironwas | Zdroj: Shutterstock

Agentura upozornila, že podrobnosti o případu jsou kusé a jednotlivé strany vydávají protichůdná vyjádření ohledně toho, co se v dole děje. Podle ředitele dolu bylo při potyčkách zraněno asi 15 lidí.

Incident vypukl v pondělí brzy ráno, když horníci z neregistrovaného odborového svazu AMCU zabránili stovkám ostatních horníků, aby po skončení směny opustili důl Modder East východně od Johannesburgu. Uvedl to Jon Hericourt, generální ředitel společnosti New Kleynfontein Gold Mine, která důl spravuje.

V chudinské čtvrti v Johannesburgu unikl plyn, který používají nelegální těžaři zlata. Usmrtil 17 lidí

Číst článek

Hericourt řekl, že neví přesně, kolik horníků jejich kolegové z konkurenčních odborů drží v dole „jako rukojmí“. Uvedl nicméně, že v různých částech dolu je pod zemí aktuálně 562 zaměstnanců a firma odhaduje, že jen 110 až 120 z nich podporuje svaz AMCU. Na pracovišti se nachází všemožné typy kladiv, krumpáčů, lopat a dalšího důlního nářadí, které lze případně použít jako zbraně, dodal.

Neregistrovaná odborová organizace AMCU tuto verzi událostí zpochybnila, když tvrdí, že zastupuje většinu zaměstnanců dolu a chce být oficiálně uznána. Podle ní zaměstnanci v podzemí uspořádali protestní stávku a žádní rukojmí neexistují.

Na místo byla přivolána policie, které se však nepodařilo s nikým pod zemí navázat kontakt, přestože se o to pokoušela pomocí důlních telefonů a vysílaček. Policie oznámila, že zůstává v pohotovosti.

Nejméně jeden muž byl při potyčkách vážně poraněn na hlavě, řekl Hericourt. Po dohodě, že zraněného mohou z dolu vyvést, v pondělí vyslalo vedení dolu zdravotníka a člena ochranky. Mezi rukojmími však skončili i oni, dodal.

Národní odborový svaz horníků (NUM), jediné uznané odbory v tomto dole, mezitím vydal prohlášení, že jeho členům včetně žen je stále bráněno vyjít na povrch. "NUM vyzývá jihoafrické bezpečnostní složky, aby zasáhly, vstoupily do podzemí a zatkly chuligány, kteří tam drží naše členy proti jejich vůli," uvedl zástupce odborů Mlulameli Mweli.

Soupeření mezi odborovými svazy NUM a AMCU částečně zapříčinilo jednu z největších důlních tragédií v Jihoafrické republice, když v roce 2012 v platinovém dole Marikana v Severozápadní provincii policie zastřelila 34 stávkujících horníků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme