Zahraniční tisk komentuje případ vraždy kvůli přehrávači

Internetový server BBC rozebírá nedávnou kauzu zavražděného 17letého mladíka. Ten přišel o život jen proto, že útočníkům odmítl dát svůj kapesní hudební přehrávač souborů. Stalo se to za bílého dne na rušném hlavním nádraží v Bruselu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Belgická policie už zadržela pravděpodobného pachatele. Je jím ještě o rok mladší, tedy šestnáctiletý mladík, původem z Polska. Jeho spolupachatel už nejspíš uprchl ze země. Proč je tento případ tolik v centru zájmu?

Hned po incidentu totiž belgická média informovala o tom, že útočníci byli ze severní Afriky a muslimští předáci vyzvali své lidi, aby pachatele neskrývali pokud o nich vědí a vydali je spravedlnosti. Všechno je ale jinak.

"Někdo označil viníky bez znalosti výsledků policejního vyšetřování a stigmatizoval celou etnickou skupinu. Teď musí čelit vlastnímu svědomí", komentoval kauzu belgický ministr spravedlnosti Onkelinx.

Že jde o kauzu, která doslova hýbe celou belgickou společností, svědčí i fakt, že pondělního smutečního pochodu Bruselem na protest proti vraždě se účastnilo 80.000 lidí, píše na svých webových stránkách BBC.

Všechna světová média dnes připomínají dvacáté výročí havárie černobylské jaderné elektrárny. International Herald Tribune v souvislosti s Černobylem konstatuje, že tato tragédie se všemi svými důsledky a okolnostmi, které ji doprovázely, tak nějak uspíšila pád sovětského impéria. Je to možné. Sovětský svaz po Černobylu už nikdy nebyl tím stejným státem jako dříve, píše International Herald Tribune.

Dvacáté výročí černobylské katastrofy by nám mělo připomenout, že nikdy nesmíme zapomenout na lekci, kterou v roce 1986 dostal celý svět, píše bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov pro rakouský deník Der Standard. Musíme udělat všechno, co je v našich silách, aby naše jaderné elektrárny byly bezpečné. Musíme také začít vážně uvažovat o alternativních zdrojích energie. A právě to, že o tom politici na celém světě začínají čím dál častěji diskutovat, znamená, že jsme černobylskou lekci konečně pochopili.

Když 26. dubna 1986 explodoval v atomové elektrárně v Černobylu reaktor číslo čtyři, zdálo se, že dny atomové energie jsou spočítané, píší dnes slovenské Hospodérské noviny. I přesto se dnes, dvacet let po této hrůzné katastrofě, opět diskutuje o návratu k jaderné energii. A ne o jen tak ledajakém. Hovoří se totiž o návratu přímo velkolepém, píše list.

Britský tisk komentuje zveřejněné výsledky maloobchodní skupiny Tesco, která působí ve 13 zemích světa včetně České republiky. V loňském roce vzrostl celkový obrat o 13,2 procenta na 41,8 miliardy liber (1,8 bilionu korun) a zisk o téměř 17 procent na 2,25 miliardy liber ( více než 97 miliard korun).

Britský deník Times ale varuje: společnost se může lehce rozdrobit a rozpadnout. Rozsah a tempo růstu obchodního řetězce pro něj může být paradoxně zničující. Pokud ale bude i nadále dusit a potlačovat konkurenci a ignorovat národní a místní specifika, jako to v minulosti dělalo mnoho královských dynastií, povede to k jistému konci.

Tesco by se mohlo inspirovat třeba americkým obchodním gigantem Wal-Mart, který si podobnou hrozbu uvědomuje. Začal například učit své obchodní partnery, jak se stát schopnějšími konkurenty, píše list.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme