Žádal opakování keňských prezidentských voleb. Nového hlasování se ale Odinga účastnit nebude

Lídr keňské opozice Raila Odinga odstoupil z kandidatury v opakovaných prezidentských volbách, uvedla agentura Reuters. Volby se mají konat 26. října. Odinga srpnové prezidentské volby napadl u nejvyššího soudu, který mu vyhověl a nařídil volby zopakovat.

Nairobi (Aktualizováno: 16:59 10. 10. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vůdce keňské opozice a Kenyattův neúspěšný protikandidát Raila Odinga

Vůdce keňské opozice a Kenyattův neúspěšný protikandidát Raila Odinga | Foto: Baz Ratner | Zdroj: Reuters

Srpnové prezidentské volby v Keni provázely nesrovnalosti. O jejich neplatnosti rozhodl na základě stížnosti opozice na začátku září keňský nejvyšší soud. Justice v září prohlásila, že volby z 8. srpna nebyly zorganizovány v souladu s ústavou.

"Pro všechny to bude nejlepší"

Na soud se kvůli zneplatnění voleb obrátil vůdce opozice a Kenyattův neúspěšný protikandidát Raila Odinga. V úterý na tiskové konferenci oznámil, že znovu kandidovat nebude.

V Keni při povolebních násilnostech zemřelo už nejméně jedenáct lidí

Číst článek

„V zájmu obyvatel Keni, regionu a světa věříme, že pro všechny bude nejlepší pokud (opoziční uskupení, pozn. red.) NASA upustí od prezidentské kandidatury,“ řekl podle agentury Reuters Odinga.

Volby podle prezidenta Uhury Kenyatta i bez Odinga proběhnou v plánovaném termínu. „Nemáme problém s jejich opakováním. Jsme si jistí, že dostaneme víc hlasů než minule,“ uvedl podle Reuters prezident Kenyatta.

V srpnu vyhrál Keynatta

Podle volebních úřadů Kenyatta obhájil v srpnových volbách mandát o 1,4 milionu hlasů. K podobnému výsledku dospěli na základě vzorku z 2000 volebních místností i keňští pozorovatelé. Odinga však tvrdil, že výsledky z více než jedné třetiny volebních místností jsou chybné.

Během střetů přívrženců opozice s policií bezprostředně po volbách zemřelo nejméně 28 osob, napsala agentura Reuters. Mezinárodní organizace Human Rights Watch uváděla sice méně obětí, ale upozorňovala, že během nepokojů došlo „k závažnému porušování lidských práv - policie při protestech a domovních zásazích opozičníky bila a vraždila“.

Povolební násilí v Keni vzbudilo obavy, aby se neopakovala situace z roku 2007. Během dvouměsíčního etnického násilí, které propuklo také kvůli volbám, zemřelo zhruba 1100 lidí. Dalších asi 600 000 uprchlo ze svých domovů.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme