Malajsijský soud propustil i druhou ženu podezřelou z usmrcení bratra Kim Čong-una

Vietnamka, která v Malajsii strávila dva roky ve vězení kvůli podezření z účasti na vraždě bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una, byla v pátek propuštěna na svobodu. Oznámily to tiskové agentury s odvoláním na soudní úředníky a obhájce. Druhá obžalovaná byla na svobodu propuštěna již v březnu, původně přitom oběma ženám hrozil trest smrti.

Kuala Lumpur Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Veitnamka Doan Thi Huong obviněná z vraždy Kim Čong-nama poté, co se dozvěděla, že narozdíl od Indonésanky žaloba proti ní stažena nebude

Veitnamka Doan Thi Huong obviněná z vraždy Kim Čong-nama poté, co se dozvěděla, že narozdíl od Indonésanky žaloba proti ní stažena nebude | Foto: Lai Seng Sin | Zdroj: Reuters

Podle tlumočníka vietnamského velvyslanectví, citovaného agenturou AP, vypadala žena při propuštění z věznice šťastně, dalších podrobností se ale zdržel. Očekává se, že Vietnamka ještě během pátku odletí do vlasti.

Za smrt Kimova nevlastního bratra dostala Vietnamka tři roky vězení. Propustí ji v květnu

Číst článek

Malajsijský soud letos 1. dubna poslal Vietnamku Doan Thi Huong do vězení na tři roky a čtyři měsíce. Prokuratura krátce před vynesením rozsudku obvinění vůči ženě zmírnila z vraždy na úmyslné zranění nebezpečnou zbraní nebo prostředkem.

Diktátorův bratr Kim Čong-nam byl zavražděn v únoru 2017 na letišti v malajsijské metropoli Kuala Lumpuru. Dvě ženy, Indonésanka a Vietnamka, byly obviněny z toho, že v prostorách letištního terminálu oběti vstříkly do obličeje nervový plyn VX.

Indonésanka Siti Aisyahová byla nečekaně propuštěna na svobodu v březnu.

Změna obvinění

Doan Thi Huong se po vznesení „alternativního obvinění“ přiznala a žádala o slitování. Po změně obvinění hrozilo 30leté ženě nanejvýš desetileté vězení, zatímco předtím jí hrozilo doživotí.

Soudce Azmi Ariffin při vynesení rozsudku konstatoval, že délka vězení podle jeho názoru „poslouží zájmu spravedlnosti“. Odsouzené řekl, že má „veliké štěstí“ a popřál jí vše nejlepší.

Prezentoval se jako sebevědomý státník a KLDR jako normální zemi, píší média po Kimově návštěvě Vietnamu

Číst článek

Huongová prostřednictvím tlumočníka poděkovala soudu, prokuratuře i vládám Malajsie a Vietnamu. Novinářům pak řekla, že je šťastná a doufá, že se po návratu do Vietnamu stane zpěvačkou nebo herečkou.

Kanadský žertík

Obhajoba tvrdila, že neznámí muži je najmuli na účinkování v reality show a obě cizinky netušili na koho, ani čím, útočí. Kim Čong Nam za pár minut po útoku zemřel a malajsijská policie dodnes považuje za hlavní podezřelé agenty severokorejských tajných služeb.

Kim Čong-nam byl nejstarším synem bývalého severokorejského vůdce Kim Čong-ila. Před smrtí žil řadu let v zahraničí, neboť v KLDR upadl v nemilost. Analytici předpokládají, že ho Kim Čong-un, který měl stejného otce, ale jinou matku, mohl vnímat jako ohrožení své vlády.

daj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme