Nahrávka válečných lodí. ‚Potvrďte, že nehodláte porušit mezinárodní právo,‘ varuje britské plavidlo Írán

Na veřejnost se dostala nahrávka komunikace mezi britskou válečnou lodí a íránskými armádními plavidly, která těsně předcházela okamžiku, kdy Írán zadržel tanker plující pod britskou vlajkou. V nahrávce britská loď HMS Montrose varuje Íránce, aby se nepokusili znemožnit plavbu tankeru, který je v mezinárodních vodách. Byla ale příliš daleko na to, aby mohla zasáhnout, uvedl britský server BBC.

Teherán/Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

  • Jestli uposlechnete, budete v bezpečí. Jestli uposlechnete, budete v bezpečí. Změňte kurz okamžitě na tři-šest-nula. Přepínám,“ vysílala íránská válečná loď s největší pravděpodobností k britskému tankeru Stena Impero.
  • Následuje pasáž komunikace mezi britskou válečnou lodí a tankerem: „Opakuji, jelikož proplouváte uznaným mezinárodním průlivem, s ohledem na mezinárodní právo nesmí být váš průplav omezen, ztěžován, zablokován nebo mu nesmí být bráněno. Potvrďte prosím, že provádíte průplav v uznaném mezinárodním průplavu. Přepínám.
  • Stena Impero, Stena Impero. Opakuji moje poslední… Je vám nařízeno změnit okamžitě kurz na tři-šest-nula. Jestli uposlechnete, budete v bezpečí. Přepínám,“ opakuje íránská válečná loď tankeru.
  • Poté dochází ke komunikaci britské a íránské válečné lodi. „Není úmyslem konfrontace. Není úmyslem konfrontace. Chci provést inspekci lodě z bezpečnostních důvodů,“ komunikuje íránská válečná loď.
  • Vaše požadavky, které vysíláte k Stena Impero (…) překážet a znemožnit její průplav. Nesmíte bránit, překážet, znemožnit nebo blokovat průplav Stena Impero,“ odpovídá britská válečná loď. Prosím potvrďte, že nehodláte porušit mezinárodní právo tím, že se nezákonně pokusíte vniknout na palubu Stena (…).“
  • Stena Impero (…) jestli uposlechnete, budete v bezpečí. Změňte kurz okamžitě na tři-šest-nula. Přepínám,“ posílá íránská loď tankeru.

Ačkoli britská válečná loď varovala íránskou armádu, podle britského serveru BBC byla příliš daleko na to, aby mohla zasáhnout a tanker ochránit před rychlými čluny íránských revolučních gard.

Teherán zadržel tanker plující pod britskou vlajkou a provozovaný švédskou společností v pátek se zdůvodněním, že porušil mezinárodní námořní právo.

Záběry ze zadržení tankeru plujícího pod britskou vlajkou Teheránem | Foto: WANA | Zdroj: Reuters

Podle íránských médií se tanker před zadržením íránskými revolučními gardami v Hormuzském průlivu srazil s rybářskou lodí a údajně jí nechtěl pomoci.

Britský ministr zahraničí Philip Hammond ale označil zadržení tankeru za ilegální. „Vláda podnikne veškeré možné diplomatické kroky,“ dodal.

Náměstek britského ministra obrany Tobias Ellwood pak v televizi Sky News prohlásil, že Londýn zvažuje sérii možností, jak na jednání Teheránu reagovat.

„Naší první a nejdůležitější odpovědností je zajistit řešení tohoto problému... zajistit, aby ostatní lodi plující pod britskou vlajkou mohly v těchto vodách bezpečně plout, a pak se podívat na širší záběr,“ řekl Ellwood.

Na otázku, zda Londýn uvažuje o sankcích, náměstek sdělil, že vláda zváží řadu možností, přičemž se bude radit i s mezinárodními spojenci o tom, co lze skutečně ve věci udělat.

Íránský velvyslanec v Británii Hamíd Bajídínedžád podle Reuters na twitteru britskému kabinetu vzkázal, aby „krotil domácí politické síly, jež chtějí stupňovat nynější napětí mezi Íránem a Spojeným královstvím daleko za problém s loděmi“. Uvedl také, že Írán je „připraven na různé scénáře“.

Vojenské incidenty

Dosavadním nejvážnějším vojenským incidentem byl íránský sestřel amerického bezpilotní průzkumného letounu MQ-4C Triton v hodnotě 130 milionů dolarů (téměř tři miliardy korun) 20. června. Spojené státy zase ve čtvrtek oznámily, že sestřelily íránský dron, který se přiblížil na 900 metrů k americké výsadkové lodi USS Boxer.

Británie zadržení tankeru hned v pátek důrazně kritizovala a označila ho za nepřátelský akt. Odmítla přitom zdůvodnění Teheránu, že Stena Impero se dostal do kolize s rybářskou lodí.

V sobotu Londýn v dopise Radě bezpečnosti OSN a generálnímu tajemníkovi OSN uvedl, že její tanker Teherán zadržel v ománských teritoriálních vodách.

Řada incidentů

Napětí mezi Íránem a Velkou Británií přichází poté, co se zhoršila bezpečnostní situace v Hormuzském průlivu. K tomu vedla řada incidentů mezi Spojenými státy a Íránem.

Došlo k několika incidentům, podle Spojených států podnikly íránské gardy v červnu útoky na nejméně dva tankery pomocí přísavných min.

Ve čtvrtek 4. července navíc britské námořnictvo zadrželo u Gibraltaru íránský supertanker. Ten vezl 2,1 milionů barelů lehké ropy, uvedla americká stanice CNN. Dosud je zadržován do Gibraltaru, tamní soud prodloužil zákonný termín do 15. srpna.

Důvodem má být podezření, že tanker Grace 1 vezl ropu do Sýrie, která je pod sankčním režimem Evropské unie.

Někteří komentátoři se obávali, že může dojít k tzv. válce tankerů z 80. let. Nyní k ní je blíže než před měsícem. „Zadržení Stena Impero je pravděpodobně největší bezpečnostní hrozbou, kterou v tomto regionu vidíme od konce 80. let,“ cituje stanice CNN analytika z Lloyds List Richarda Meadeho.

Záběry ze zadržení tankeru plujícího pod britskou vlajkou Teheránem | Foto: WANA | Zdroj: Reuters

och, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme