USA a Velká Británie uvalily sankce na sedm Rusů, kteří se měli podílet na otravě Navalného

Británie a Spojené státy v pátek zmrazily majetek a zakázaly vstup sedmi ruským občanům, kteří jsou podle nich příslušníky ruských tajných služeb a stojí za otravou kritika Kremlu Alexeje Navalného. Obě země rovněž vyzvaly Rusko k respektování úmluvy o chemických zbraních. Británie a USA společné prohlášení vydaly u příležitosti prvního výročí uvěznění Navalného.

Londýn/Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na seznamu je celkem sedm lidí, které Británie a USA viní z otravy Navalného: Alexej Alexandrov, Vladimir Panjajev, Ivan Osipov, Vladimir Bogdanov, Kirill Vasiljev, Stanislav Makšakov, Alexej Sedov.

Podle agentury Reuters se nikdo ze sankcionovaných ani Kreml k opatření dosud nevyjádřil.

Policie v Moskvě kontroluje příznivce opozičníka Navalného. Adresy získaly z uniklých dat na internetu

Číst článek

„Alexandrov byl operativec v kriminalistické jednotce v Tomsku, kde byl Navalnyj otráven,“ stojí podle agentury v dokumentu o sankcích.

„Důkazy zahrnující záznamy o telefonátech a cestách naznačují, že Alexej Alexandrov byl jedním z operativců zapojených v použití chemické zbraně při pokusu o vraždu ruského opozičního předáka Alexeje Navalného během jeho návštěvy na Sibiři v srpnu 2020,“ cituje dokument Reuters.

Britský ministr zahraničí Dominic Raab považuje rozšíření sankčního seznamu za varování určené Rusku. „Jasně vzkazujeme, že jakékoliv použití chemických zbraní ruským státem porušuje mezinárodní právo a musí přijít transparentní vyšetřování,“ uvedl.

„Podporujeme Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW) a plnou implementaci její úmluvy. Litujeme, že ruské úřady nedokázaly vyšetřit a věrohodně vysvětlit použití chemické zbraně proti panu Navalnému na území Ruska, ve světle povinností Ruska jako signatáře OPCW,“ uvedl ve společném prohlášení Bílý dům.

Mluvčí Navalného dostala trest rok a půl omezení svobody za účast na demonstraci

Číst článek

Navalnyj byl loni v srpnu z nemocnice v sibiřském Omsku, která ho původně přijala s příznaky otravy, na nátlak svých blízkých v bezvědomí dopraven na léčení do Berlína. Podle německé armádní laboratoře byl otráven zakázanou nervově paralytickou látkou ze skupiny Novičok.

Otravu touto látkou potvrdila také mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Útok na svou osobu Navalnyj připisuje Putinovi a ruské tajné službě FSB, Kreml však všechna obvinění odmítá. Opoziční předák si nyní odpykává trest odnětí svobody v délce 2,5 roku za údajnou zpronevěru. Evropský soud pro lidská práva považuje jeho proces za nespravedlivý.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme