Souostroví Tonga vyhlásilo lockdown. Dva pracovníci přístavu, kam proudí pomoc, mají covid

Souostroví Tonga, které nedávno zdevastovala sopečná erupce a vlna tsunami, zavádí od středečního večera místního času (ráno SEČ) celostátní lockdown. Podle agentury AP ho vyhlásil v úterý večer premiér Siaosi Sovaleni ve snaze zabránit šíření koronaviru. Učinil tak poté, co testy nákazu odhalily u dvou pracovníků přístavu, kudy proudí do země humanitární pomoc.

Nuku'alofa (Tonga) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pracovník v přístavu v hlavním městě Tongy převáží humanitární pomoc z Austrálie

Pracovník v přístavu v hlavním městě Tongy převáží humanitární pomoc z Austrálie | Foto: CPL Robert Whitmore | Zdroj: ČTK / AP

Premiér karanténu zavedl na neurčito, zdravotnické úřady situaci přezkoumají každých 48 hodin. Lidé budou muset zůstat doma a fungovat budou pouze základní služby, přiblížil server The Guardian, podle něhož obyvatelé po oznámení opatření vyrazili na nákupy jídla a fronty se tvoří rovněž před bankami, kde se snaží vybrat peníze.

Na lodi australského námořnictva mířící k Tonze se potvrdily desítky nakažených, misi ale nepřeruší

Číst článek

Oznámení ministerského předsedy tak zřejmě potvrzuje obavy, že by humanitární pomoc po katastrofě z minulého měsíce mohla vést k druhé pohromě v podobě zavlečení koronaviru do země, který se jí zatím vyhýbal, poznamenala AP.

Život na souostroví obrátila vzhůru nohama v polovině ledna erupce podmořského vulkánu, která vyslala do atmosféry obrovský oblak popela, páry, sopečných plynů a rozpoutala tsunami.

Tři lidé zemřeli, řada obyvatel zůstala bez domova, popel se slanou vodou znečistil pitnou vodu, tsunami přerušilo komunikační spojení.

Tongu po výbuchu sopky trápí nedostatek pitné vody. Humanitární pomoc komplikují covidová opatření

Číst článek

Tichomořskému souostroví od té doby přivážejí humanitární pomoc lodě a letadla z Austrálie, Nového Zélandu, Japonska, Velké Británie a Číny. Všechny slíbily vyložit zásoby vody a zdravotnických potřeb, aniž by posádky přišly do kontaktu s kýmkoliv v zemi.

Zásoby musejí zároveň podle agentury AFP zůstat tři dny v izolaci, než s nimi mohou manipulovat místní. Země se tak snaží minimalizovat riziko zavlečení nákazy. Tonga zatím nezažila komunitní šíření této infekce, od začátku pandemie zaznamenala jediný případ.

Na Tonze už odklidili sopečný prach z přistávací dráhy letiště, dorazila první humanitární pomoc

Číst článek

Koronavirus se během plavby prokázal u desítek námořníků australského plavidla HMAS Adelaide, které na Tongu přivezlo 80 tun základních potřeb. Nákazu hlásily rovněž posádky humanitárních letounů z Japonska a Austrálie, poznamenala AP.

Premiér nicméně neprozradil, se kterou lodí dvojice infikovaných pracovníků spolupracovala. Uvedl, že muži nemají příznaky covidu-19 a absolvovali dvě dávky očkování.

Tonga a několik dalších malých tichomořských států patřilo k posledním místům na planetě, která se díky své odlehlé poloze a přísným hraničním kontrolám vyhnula šíření koronaviru. Situace se však mění v souvislosti s nakažlivější variantou omikron.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme