Milice vyhlásila v Súdánu na 24 hodin klid zbraní kvůli evakuaci civilistů. Armáda to popírá

Súdánská armáda popřela, že by věděla o 24hodinovém příměří, které v úterý dopoledne ohlásil vůdce polovojenských Jednotek rychlé podpory (RSF), píše agentura Reuters. Od soboty RSF s armádou bojuje v Súdánu o moc a konflikt si dosud podle tamních lékařů vyžádal nejméně 144 obětí a na 1400 zraněných, uvedla agentura AP.

Chartúm Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Súdánský chartům

Súdánský chartům | Zdroj: Reuters

Ke klidu zbraní vyzval velitele obou stran konfliktu po telefonu americký ministr zahraničí Antony Blinken. Reagoval tak na incident, při kterém se v pondělí ocitnul pod palbou diplomatický konvoj USA; další útočníci napadli velvyslance Evropské unie.

Súdánská armáda popřela, že by o příměří cokoli věděla. „Vstoupili jsme do kritické fáze a naše úsilí se zaměřuje na dosažení cílů na operační úrovni,“ uvedli podle agentury Reuters armádní činitelé.

180 mrtvých za tři dny. Boje mezi armádou a milicemi v Súdánu pokračují, zdravotníkům dochází materiál

Číst článek

Pokračující útoky armády na hustě osídlené oblasti na twitteru dříve potvrdil lídr RSF, generál Muhammad Hamdan Dagalo. Dodal, že očekává další jednání s Blinkenem ohledně reakce na toto údajné porušení mezinárodního a humanitárního práva.

„RSF znovu potvrzuje svůj souhlas s příměřím na 24 hodin, aby byl zajištěn bezpečný průchod civilistů a evakuace zraněných,“ uvedl dříve Dagalo na twitteru.

Blinken k příměří vyzval po pondělním útoku na americký konvoj, za nímž pravděpodobně stály RSF, a napadení velvyslance EU v Súdánu Aidana O'Hary. Americký ministr zahraničí, který potvrdil, že nikdo z konvoje nebyl zraněn, hovořil se šéfem súdánské armády Abdalem Fattáhem Burhánem, který je de facto vládcem Súdánu, i s Dagalem. Zdůraznil zodpovědnost, kterou oba velitelé nesou za zajištění bezpečnosti civilistů, diplomatů a humanitárních pracovníků.

Mluvčí šéfa diplomacie EU Josepa Borrella rovněž potvrdila, že je velvyslanec O'Hara v pořádku. Diplomatická mise dosud nebyla ze Súdánu evakuována. Borrell napadení ambasadora kritizoval jako hrubé porušení Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích.

Boje v Súdánu si podle WHO vyžádaly přes 83 životů a 1126 zraněných. Komplikuje se i zdravotní péče

Číst článek

V Chartúmu, odkud jsou hlášeny nejtěžší boje, je nyní téměř nemožné rozdělovat humanitární pomoc. Upozornila na to v úterý Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC), která rovněž varovala před rizikem kolapsu súdánského zdravotnictví. IFRC také potvrdila, že zaznamenala několik zpráv o uvězněných lidech, kteří žádají o evakuaci, píše Reuters.

Súdán se s nestabilitou potýká od jara 2019, kdy po několika měsících masových protivládních protestů armáda s pomocí RSF svrhla dlouholetého autoritářského prezidenta Umara Bašíra.

Intenzivní boje mezi bývalými spojenci v Súdánu propukly v sobotu, panovaly mezi nimi neshody ohledně sloučení RSF s armádou v rámci mezinárodně zaštítěné dohody, která měla zajistit přechod k civilní vládě. Generál Burhán v pondělí označil RSF za povstalce a nařídil rozpuštění jednotek.

Na návrhu příměří podle agentury Reuters nyní pracují Spojené arabské emiráty a Egypt. Do země plánují vyslat mírovou misi také Keňa, Džibutsko a Jižní Súdán.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme