‚Smutný den pro ženská práva.‘ Polský ústavní soud přitvrdil zákaz interrupcí

Polský ústavní soud ve čtvrtek rozhodl, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu, které až dosud představovalo nejčastější zákonem povolenou výjimku ze zákazu potratů v katolické zemi, odporuje ústavě. Podle kritiků nález ústavních soudců, nominovaných až na jedinou výjimku vládnoucí konzervativní stranou Právo a spravedlnost (PiS), povede fakticky k úplnému zákazu legálních interrupcí v Polsku.

Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stovky Polek opět demonstrovaly proti návrhu zákona, který by zrušil dosud legální možnost umělého přerušení těhotenství v případě těžkého a nenapravitelného poškození plodu

Jedna z demonstrací kvůli protipotratovému zákonu v Polsku. | Foto: EPA-EFE | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„PiS omezuje právo na interrupce,“ napsal opoziční list Gazeta Wyborcza. Připomněl, že ústavní soud, jehož předsedkyně Julia Przylebská je známá přátelstvím s předsedou PiS Jaroslawem Kaczyńským, rozhodoval na základě podnětu od poslanců a poslankyň vládní strany. Podle jejich názoru dosavadní předpisy porušovaly ústavní zásady respektování lidské důstojnosti a ochrany lidského života.

Protipotratový zákon, přijatý v roce 1993, dosud povoloval v polských ordinacích ukončit těhotenství v případě vážného poškození plodu a dále v případě, že těhotenství ohrožuje život či zdraví matky nebo pokud bylo důsledkem znásilnění či incestu. Loni se podle statistik v polských nemocnicích vykonalo 1100 interrupcí, z nichž 1074 bylo právě kvůli poškození plodu.

Před sídlem ústavního soudu protestovaly opoziční poslankyně a občanské aktivistky. Přítomni také byli - a hlasitě o sobě dávali vědět - také zástupci a zástupkyně organizací brojících proti potratům.

Removing the basis for almost all legal abortions in #Poland amounts to a ban & violates #HumanRights. Today’s ruling of the Constitutional Court means underground/abroad abortions for those who can afford & even greater ordeal for all others. A sad day for #WomensRights.

15:45 – 22. 10. 2020

1815 3400

„Je to smutný den pro ženská práva,“ napsala na twitteru komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatovičová. Nález podle ní znamená „interrupce v zahraničí pro ty, které si je mohou dovolit, a ještě větší utrpení pro všechny ostatní“.

Pokusům parlamentní cestou zpřísnit polský protipotratový zákon, který už nyní patří k nejpřísnějším v Evropě, zabránily v nedávných letech masové demonstrace žen v ulicích polských měst.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme