Fico je počtvrté slovenským premiérem. Má měsíc na to, aby požádal parlament o důvěru

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová jmenovala předsedu strany Smer-sociální demokracie (Smer-SD) Roberta Fica předsedou nové koaliční vlády, která vzešla ze zářijových předčasných parlamentních voleb. Fico je ministerským předsedou už počtvrté.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fico je ministerským předsedou už počtvrté

Fico je ministerským předsedou už počtvrté | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

Vládní koalici vytvořil Smer-SD po svém vítězství v zářijových volbách se stranami Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) a Slovenská národní strana (SNS). Nový kabinet bude muset do 30 dnů předstoupit před parlament s programovým prohlášením a požádat poslance o vyslovení důvěry. Tříčlennou vládní koalici v 150členné sněmovně zastupuje 79 zákonodárců.

Radikálové z klubu slovenských národovců míří na ministerstva. ‚Ruku do ohně‘ za ně nedá ani jejich šéf

Číst článek

Dlouholetý politik Fico, který na rozdíl od dosavadního postoje Bratislavy odmítá dodávky zbraní Ukrajině bránící se ruské vojenské invazi, byl slovenským premiérem naposledy před více než pěti lety. V roce 2018 na tuto funkci rezignoval v zájmu řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky.

Nástupem Fica do úřadu se Slovensko stává po Maďarsku druhou zemí z Visegrádské skupiny (V4), která odmítá dodávky zbraní na Ukrajinu. Do V4 patří ještě Česko a Polsko.

Fico má dlouhodobě napjaté vztahy s Čaputovou, kterou v minulosti označoval například za americkou agentku. Čaputová, které pětiletý prezidentský mandát skončí v červnu příštího roku a která se nebude ucházet o znovuzvolení, dříve podala na Fica za jeho slovní výpady civilní žalobu.

Slovensko po letech nemá ministra zahraničí, kterým by byl kariérním diplomatem. Šéfem diplomacie se stal místopředseda Smeru-SD Juraj Blanár, který byl místopředsedou parlamentu či předsedou Žilinského kraje. Naposledy nemělo Slovensko diplomata v čele ministerstva zahraničí v letech 2010 až 2012, kdy tuto funkci zastával Mikuláš Dzurinda, jenž předtím jako premiér dovedl Slovensko do EU a NATO.

Novými členy vlády je několik bývalých ministrů. Například ministrem financí se stal Ladislav Kamenický, který tuto funkci zastával 2019 až 2020. Ministrem obrany je zase exministr vnitra Robert Kaliňák. Členy kabinetu byly v minulosti také nová ministryně hospodářství Denisa Saková, dále ministr investic, regionálního rozvoje a informatizace Richard Raši a ministr školství Tomáš Drucker.

Se svými názory z kampaně bude Fico v Evropě osamocený, míní slovenský ministr zahraničí

Číst článek

Ministrem dopravy Čaputová jmenovala syna zpěváka populární kapely Elán Jozefa Ráže mladšího.

V předchozím volebním období mělo Slovensko až tři vlády. Do zářijových parlamentních voleb zemi nakonec dovedl úřednický kabinet ekonoma Ľudovíta Ódora. Předčasné volby se konaly poté, co po loňském rozpadu tehdejší čtyřčlenné vládní koalice sněmovna vyslovila nedůvěru už menšinové vládě Eduarda Hegera.

Samotné jmenování Ficovy vlády se proti původnímu plánu posunulo, a to kvůli tomu, že v původně plánovaném termínu poslanci parlamentu na ustavující schůzi ještě nezvolili nového předsedu. Jím se odpoledne stal předseda Hlasu-SD Peter Pellegrini.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme