Slovenský ministr zahraničí: Díky Putinovi jsme Kyjevu poslali stíhačky, chceme ‚leteckou koalici‘

Společně s Poláky jako první předali Kyjevu stíhačky a objem jejich vojenské pomoci Ukrajině se rovná petadvaceti procentům výdajů na vlastní obranu. Slovensko nyní „lobbuje“, aby jeho příklad následovaly i další státy. „Říkáme tomu ‚letecká koalice pro Ukrajinu‘,“ popsal pro iROZHLAS.cz ministr zahraničí Rastislav Káčer. Varoval také před maďarskými „revizionistickými nářky“, které se podle něj podobají Putinově ospravedlňování invaze.

Od zpravodaje z místa Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rastislav Káčer na dubnovém zasedání ministrů zahraničí NATO v Bruselu. Dříve působil jako velvyslanec v USA, Maďarsku a Česku.

Rastislav Káčer na dubnovém zasedání ministrů zahraničí NATO v Bruselu. Dříve působil jako velvyslanec v USA, Maďarsku a Česku. | Foto: Johanna Geron | Zdroj: Reuters

Tento týden jste s kolegy z dalších členských zemí NATO řešili v Bruselu plán dlouhodobé pomoci Ukrajině. Čím může přispívat Slovensko v horizontu dalších pěti let?
V první řadě jsem připomenul, že před rokem to bylo právě Slovensko, které jako první země poslalo na Ukrajinu systém protivzdušné obrany S-300, a je to jen pár dní, co jsme poslali také stíhačky MiG-29.

Mezitím vojenská pomoc, která šla jako dar Ukrajině, dosáhla 25 procent ročního rozpočtu na obranu Slovenské republiky. Myslím, že je to velmi výrazná pomoc. Uvidíme, jak to bude po volbách v září (vláda premiéra Eduarda Hegera nyní vládne bez důvěry parlamentu z pověření prezidentkou až do voleb, které budou 30. září, pozn. red.), ale dokud tu tato vláda bude, jejímž ministrem zahraničí jsem, tak budeme Ukrajinu podporovat nadále ve dvou rovinách.

První je politická, protože vnímáme ambice Ukrajiny více se přiblížit k Západu, k Evropské unii, k NATO.

Co se týče vojenské podpory, z těch věcí, které jsme měli, jsme dali už téměř všechno. Ale vyrábí se u nás moderní houfnice Zuzana a vyrábět se budou i nadále. Kde je obrovská potřeba Ukrajiny, to je velkokalibrová munice.

Čtyři slovenské stíhačky MiG-29 dorazily na Ukrajinu. Dalších devět bude předáno v příštích týdnech

Číst článek

Slovensko je producentem 150milimetrové i 120milimetrové munice. Plánujeme až zpětinásobit objem výroby tohoto střeliva.

Zmínil jste stíhačky. Polsko a Slovensko jsou zatím jediné země, které je na Ukrajinu poslaly. Přesvědčujete své kolegy z jiných zemí, aby udělali to samé?
Ano, při setkání v NATO jsem připomenul, že je to pár dnů, co jsme stíhačky odeslali. Věřím, že to otevírá novou kapitolu pomoci, říkáme tomu „letecká koalice pro Ukrajinu“.

Doufáme, že to bude inspirovat ty země, které mají ještě MiGy a mohly by je poskytnout, nebo také moderní západní nadzvuková stíhací letadla F-16 a další. V tomto duchu se i vyjadřujeme a lobbujeme bilaterálně.

Jak kolegové z jiných zemí reagují?
Velmi dobře, mnozí to oceňují. Britský kolega mi řekl, že si toho velmi váží, protože vnímá, že na Slovensku podpora veřejnosti není úplně jednoznačná a že pro vládu před volbami to není lehké rozhodnutí.

Více ministrů mi mezi čtyřma očima řeklo, že to považují za akt nejen solidarity, ale i politické odvahy.

Putinův zázrak

Slovenské nebe ale už od minulého roku hlídají čeští a polští stíhači. V srpnu 2022 jste přestali používat MiGy, americké stíhačky F-16, které je měly nahradit, ale dodnes nemáte. Kdy očekáváte, že je převezmete?
Počítáme, že první naše nové F-16 ze Spojených států přijdou někdy před létem příštího roku, do té doby počítáme s podporou, které si velmi vážíme a jsme velmi vděční našim sousedům.

Když jsem tady v Bruselu vítal finského ministra, tak jsem říkal, že Vladimiru Putinovi se podařil zázrak. Slovensku trvalo jedenáct let, než jsme vstoupili do NATO, Putin dosáhl toho, že Finsku proces trval deset měsíců.

Finsko vstoupilo do NATO. ,Putin se mýlil, když si myslel, že NATO a Evropu rozdělí,‘ prohlásil Biden

Číst článek

Nejen že dokázal takto zrychlit vstup do NATO, ale také nás zefektivnil a sjednotil, dal nás do kopy. Výsledek toho je, že jsme mohli dát naše stíhačky a protivzdušnou obranu Ukrajině, protože spojenci přišli k nám (od jara 2022 na východním křídle NATO vznikla tři nová mnohonárodnostní bojová uskupení NATO - v Rumunsku, Bulharsku a na Slovensku, jde o reakci Aliance na ruskou invazi na Ukrajinu, pozn. red.).

Je to právě Česká republika a český plukovník, který velí mnohonárodnostnímu bojovému uskupení NATO na Slovensku.

V červenci se uskuteční alianční summit v litevském Vilniusu, kde se mimo jiné bude řešit další posilování východního křídla NATO. Co od toho čekáte?
Chtěli bychom, aby se potvrdilo posilnění permanentní přítomnosti na východním křídle NATO, aby ty jednotky, které jsou tam dnes rozmístěné, mohly být rozvinuté velmi rychle na úroveň brigády.

Před měsícem jste mluvil o tom, že kdyby Rusko na Ukrajině bývalo vyhrálo, tak Maďarsko si může nárokovat územní požadavky na Slovensku. Jak jste to myslel?
Ano, maloval jsem takový černý scénář. Kdyby byl býval úspěšný blizkrieg (blesková válka, pozn. red.), jak ho plánoval prezident Putin, Ukrajina by bývala padla. Od Ruska slýcháme žalostné nářky nad tím, jak kdysi byli velcí a že Sovětský svaz je ztracený.

Pokud Rusko zvítězí, Maďarsko nás může územně ohrozit, obává se slovenský ministr zahraničí

Číst článek

Bohužel posloucháme takovéto revizionistické nářky od Maďarska roky. To, co jsem říkal, bylo malování černého scénáře, aby si Slovensko více uvědomovalo, že argumenty, které používá Rusko proti Ukrajině a na základě kterých útočí na Ukrajinu, nemohou být pro nikoho z nás přijatelné.

Hitler použil podobnou argumentaci, když obsadil Sudety, rozbil Československo a Slovensko Vídeňskou arbitráží přišlo o 30 procent svého území. To byly přesně stejné nároky a přesně stejné vyplakávání, jak dnes mluví Putin o Ukrajině.

Z mé strany to bylo jen upozornění na historii, která se může opakovat a vůči které nikdo v Evropě nejsme imunní.

Kateřina Gruntová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme