Rozhovory o sjednocení Kypru skončily krachem. Turecko odmítlo z ostrova stáhnout vojáky

Rozhovory o sjednocení etnicky rozděleného Kypru skončily po vyhrocené pozdně noční debatě neúspěšně. Novinářům v Ženevě to v pátek nad ránem řekl generální tajemník OSN António Guterres, podle něhož propásly Řecko a Turecko velkou šanci na překonání historických rozporů. Turecko podle diplomatických zdrojů odmítalo z ostrova stáhnout vojáky, což byl zásadní požadavek Řeků, uvedla agentura Reuters.

Ženeva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajky Kypru a Řecka na straně jedné a na straně druhé vlajky Turecka a mezinárodně neuznané Severokyperské turecké republiky

Vlajky Kypru a Řecka na straně jedné a na straně druhé vlajky Turecka a mezinárodně neuznané Severokyperské turecké republiky | Zdroj: Reuters

„S velkou lítostí vám oznamuji, že navzdory velké snaze a nasazení všech delegací a různých stran...byla konference o Kypru ukončena bez uzavření dohody," prohlásil šéf OSN.

Guterres se ve čtvrtek v Ženevě pokusil přimět řeckého prezidenta Kypru Nikose Anastasiadise a lídra mezinárodně neuznané Severokyperské turecké republiky Mustafu Akinciho ke kompromisům. Jednání se zúčastnili i zástupci Velké Británie, Řecka a Turecka, které byly takzvanými ručitelskými státy.

'Práskl za sebou dveřmi.' Jednání o Kypru rozbíjí napětí kvůli starému referendu

Číst článek

Podle diplomatů se hlavní překážkou stalo stažení více než 35 000 vojáků, které Turecko drží na severní třetině ostrova a jejichž odchod chtěli Řekové.

Turecké jednotky jsou na severu Kypru od invaze z července 1974. Ankara je tam poslala v reakci na pokus o převrat nacionalistických kyperských Řeků. Ti chtěli připojit Kypr k Řecku. Jižní část ostrova je nyní členským státem EU, zatímco severní republiku uznává jen Turecko.

Řekové naopak podle diplomatických zdrojů dávali najevo ochotu ke kompromisu v tureckém požadavku rotujícího prezidentství ostrova, avšak to k dohodě nestačilo. Po druhé hodině ráno Guterres, pro něhož byla kyperská otázka jednou z priorit po letošním nástupu do funkce, vyhlásil konec rozhovorů.

„To neznamená, že nemohou vzniknout další iniciativy k vyřešení kyperského problému," řekl s odkazem na řadu jednání z minulosti. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu přitom minulý týden pohrozil, že současná jednání jsou poslední šancí pro sjednocení ostrova.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme