Pentagon uvažuje nad výrobnou nových raket pro Ukrajinu. Dolet by mohl být až 150 kilometrů

Americké ministerstvo obrany zvažuje nabídku společnosti Boeing vyrobit pro ukrajinskou armádu nové rakety s dostřelem až 150 kilometrů odpalované ze země, napsala v pondělí agentura Reuters. Jde o jednu z asi šesti koncepcí dodávek zbraní pro Ukrajinu, které Pentagon od firem dostal.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zkušební palba z tří raketových systémů HIMARS na Ukrajině.

Ukrajinské jednotky už momentálně disponují americkými systémy HIMARS | Foto: USA Today Network | Zdroj: Reuters

Navrhovaný zbraňový systém Boeingu má zkratku GLSDB (Ground-Launched Small Diameter Bomb). Pokud Pentagon schválí jeho výrobu, na Ukrajině by mohl být už na jaře.

GLSDB je podle agentury inovativní kombinací raketového motoru M26 a výbušné hlavice GBU-39. Obě technologie jsou v amerických zásobách běžné. USA podle Douga Bushe, nákupčího zbraní Pentagonu, také plánují navýšit produkci 155milimetrových dělostřeleckých granátů tím, že je umožní vyrábět soukromým firmám.

Vojenští úředníci si pro mě přišli a doptávali se mé rodiny, kde jsem, líčí Rus, který žije sedm let v Česku

Číst článek

Podle zbraňového experta z Centra pro strategická a mezinárodní studia Toma Karakoa se americké zásoby tenčí oproti objemu, který by armáda „ráda měla po ruce“ a objemu potřebnému k udržení rovnováhy a zamezení konfliktu s Čínou. „Jde o to získat jich hodně a za nízkou cenu,“ poznamenal Karako.

Mluvčí Boeingu odmítl žádost Reuters o komentář. Mluvčí Pentagonu Tim Gorman nechtěl mluvit o specifikách zbraňových systémů pro Ukrajinu, USA i jejich partneři ale podle něj „identifikují a zvažují ty nejvhodnější“, které Kyjevu pomohou.

Spojené státy již před několika měsíci odmítly Ukrajině poskytnout rakety ATACMS s dostřelem téměř 300 kilometrů. Ukrajinské jednotky momentálně disponují americkými systémy HIMARS s dostřelem asi 80 kilometrů. GLSDB by tak jejich dosah téměř zdvojnásobila.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme