Obětí orkánu je v Evropě minimálně 6 a Xaver postupuje dál

Bouře Xaver si v Evropě vyžádala minimálně šest obětí. Tři lidé zemřeli v Polsku, dva ve Velké Británii a jeden v Dánsku. Hlavně na východním pobřeží Anglie navíc musely v posledních hodinách utéct tisíce lidí před záplavami.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v britském Blackpoolu pozorují příbojové vlny

Lidé v britském Blackpoolu pozorují příbojové vlny | Zdroj: ČTK

V Polsku si bouře vyžádala tři mrtvé. Lidé zemřeli poté, co na jejich auto spadl kvůli silnému větru strom. Británie má dvě oběti. Ve Skotsku zemřel řidič nákladního vozu, na který také spadl strom. Stejným způsobem zemřel i muž ve střední Anglii.

Dánsko hlásí jedno úmrtí. Zemřel 72letý muž při autonehodě. Jeho auto převrátil vítr. Švédsko zatím pohřešuje dva námořníky, které bouře smetla z paluby lodě.

Mohutné záplavy vyvolala zřejmě největší přílivová vlna ve Velké Británii od roku 1953, k níž výrazně přispěl právě orkán Xaver. Díky včasnému varování si zatím stoupající voda nevyžádala oběti na životech.

Přehrát

00:00 / 00:00

O následcích orkánu Xaver v Evropě informovali zpravodajové Jiří Hošek z Velké Británie a Tomáš Sniegoň ze Skandinávského poloostrova

2500 domácností evakuovali záchranáři kolem půlnoci z Jaywicku v hrabství Essex. Moře tam prorazilo protipovodňovou hráz. Na některých místech se voda přelila dokonce přes instalované bariéry.

Tisíce lidí musely opustit své domovy podél ústí řeky Humber v severní Anglii. Voda se tam dostala třeba do centra města Hull. Nebezpečná situace panovala taky ve Whitby, které se navíc kvůli výpadku elektřiny ponořilo celé do tmy.

Na východním pobřeží, od Newcastlu po Londýn, se nejcennější devízou staly v posledních hodinách pytle s pískem.

Ani ty ale nespasily třeba města Hull nebo Great Yarmouth, kam voda pronikla i přes hráze a protipovodňové bariéry. Tisíce lidí musely opustit své domovy v hrabství Lincolnshire kolem města Boston. V Hemsby v hrabství Norfolk doslova zmizelo pět domků, které stály na jednom z útesů.

Cedule v přístavním městě Hamburku jsou pod vodou | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

„Nejlepší, co lidé můžou udělat, je přemístit cenné předměty do horních pater a postarat se o to, aby oni sami a jejich blízcí byli v bezpečí. Měli by se zdržovat co nejdál od pobřeží, protože přílivová vlna může přijít strašně rychle," varovala odbornice vládní Environment Agency.

V nouzová přístřeší se změnily hlavně školy a úřady. Ministerstvo obrany už do záchranných akcí v hrabství Norfolk nasadilo omezený počet vojáků. Znovu se má sejít vládní krizový štáb Cobra. Mohl by mimo jiné rozhodnout o vyslání vojáků do postižených oblastí.

Situace v Německu a Polsku

V německém Hamburku zvedla bouře hladinu Labe až o šest metrů, část města zůstala pod vodou. Někteří obyvatelé Hamburku ale na to nebyli připraveni.

„Vzali jsme vše, co se dalo vynést nahoru. Suterén je pod vodou, neměli jsme pytle s pískem. Přišlo to mnohem rychleji, než se čekalo,“ popsala Němka, které voda zatopila sklep.

Několik desítek letů zrušilo také letiště v Hamburku. Vlaky nejezdí ani na hlavním tahu mezi Německem a Dánskem.

Sníh a vítr ochromuje sever země. Tisíce domácností jsou bez proudu

Číst článek

V Polsku je nejhorší situace především na pobřeží Baltu. „Vítr zejména ničí elektrické vedení. Kvůli tomu je už více než sto tisíc domácností bez proudu," řekl mluvčí polských hasičů.

Školy jsou zavřené. Vichřice zlomila i čtyřicetimetrový komín teplárny v Boleslawci. Na místě zůstal desetimetrový zbytek komínu, ale elektrárna nadále funguje.

Minimálně do ranních hodin nebudou létat spoje z některých skandinávských letišť, včetně kodaňského. Nejezdí ani trajekty mezi Polskem či Německem a Skandinávií. Linka mezi německou Rujánou a švédským Trelleborgem je například už teď zrušena na celý pátek.

Ve střední Skandinávii má déšť vystřídat intenzivní sněžení. Nová sněhová nadílka by ve Stockholmu měla dosáhnout 15 centimetrů.

Vítr / vichr / vichřice / orkán - stupnice síly | Foto: Český rozhlas

Jiří Hošek, Petr Vavrouška, Tomáš Sniegoň, Lubica Bergmanová, Jaromír Marek, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme