Gang lidem odebíral ledviny během soukromých operací. Pacienti ani nevěděli, že o ně přišli

Pákistánská policie odhalila organizovanou zločineckou skupinu osmi lidí, kteří nelegálně obchodovali s lidskými orgány. Na černém trhu prodávali ledviny bohatým lidem, kteří je potřebovali k transplantaci. Upozornil na to server CNN.

Pandžáb Mohsina Naqvi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednu ledvinu nabízeli až za 10 milionů pákistánských rupií, což je v přepočtu téměř 800 tisíc korun (ilustrační foto)

Jednu ledvinu nabízeli až za 10 milionů pákistánských rupií, což je v přepočtu téměř 800 tisíc korun (ilustrační foto) | Foto: Piron Guillaume | Zdroj: Unsplash | Licence Unsplash,©

Vůdcem zločinecké skupiny měl být „Dr. Fawad“, který měl provést 328 nelegálních zákroků, během nichž ledviny odebíral. S operacemi mu měl pomáhat ještě jeden muž, původním zaměstnáním automechanik, který měl lidem podávat anestetika.

Najednou stojíte na pevné zemi, mluví o transplantaci novinářka Kalenská. Napsala knihu rozhovorů

Číst článek

Gang podle ministra pákistánské provincie Pandžáb Mohsina Naqvi fungoval tak, že si jeho členové nejdřív vytipovali pacienty v nemocnicích, kteří měli podstoupit nějaký zákrok. Ty potom přesvědčili, aby si operaci nechali provést soukromě.

Řada pacientů tak ani nevěděla, že o ledvinu přišla. Během nelegálních operací měli podle dostupných informací tři lidé zemřít, odkazuje BBC na pákistánské autority.

Ledviny potom gang prodával na černém trhu bohatým lidem, kteří je potřebovali k transplantaci. Jednu ledvinu nabízeli až za 10 milionů pákistánských rupií, což je v přepočtu téměř 800 tisíc korun.

K zákrokům, během kterých ledviny gang lidem odebíral, mělo docházet v oblasti Taxily a v Pákistánem spravovaném Kašmíru. „V Kašmíru to mohli dělat, protože tam neexistuje žádný zákon týkající se transplantace ledvin, takže pro ně bylo snazší provádět operace tam,“ komentoval ministr Naqvi pro CNN.

Vyšetřování zločinecké skupiny trvalo asi dva měsíce od chvíle, kdy na gang upozornil jeden z poškozených. Toho členové gangu přesvědčili, aby si nechal udělat soukromý lékařský zákrok –⁠ místo něj mu odebrali ledvinu, na což poškozený poté přišel během lékařské prohlídky.

Barbora Součková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme