Hladiny norských řek dál stoupají, úřady zvažují evakuaci dalších lidí

Další evakuace zvažují úřady na jihovýchodě Norska, kde hladiny rozvodněných řek a jezer nadále stoupá po několikadenních bouřkových deštích. Informuje o tom agentura AP.

Oslo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům zničený povodní Hemsedalu v Norsku

Dům zničený povodní Hemsedalu v Norsku | Foto: Oskar Sunde | Zdroj: Reuters

Obrovské množství vody, znečištěné polámanými stromy, sutinami a smetím, burácí jindy poklidnými norskými řekami. Velká voda už zaplavila opuštěné domy, pokryla bahnem automobily a proměnila kempy v bažiny.

Jedním z nejpostiženějších míst je město Hönefossen, kde se z břehů vylila řeka Begna a místní úřady zvažují evakuaci dalších lidí dále po proudu toku kvůli obavám ze sesuvů půdy, píše AP. Evakuováno tu už bylo až 2000 lidí. Úřady neuvedly, kolik lidí bylo evakuováno dohromady, ale řádově jde o tisícovky.

V Norsku se kvůli lijákům zhroutila hráz elektrárny. Problémy s velkou vodou má i švédský Göteborg

Číst článek

„Neustále se snažíme myslet několik kroků dopředu. Jsme připraveni stisknout ještě větší červený knoflík,“ řekl norské stanici NRK Magnus Nilholm, šéf záchranných složek v regionu kolem města Hönefossen.

Ivar Berthling z norského ředitelství vodních zdrojů a energetiky (NVE) řekl agentuře NTB, že se očekává další vzestup hladiny vody kolem Hönefossenu, který leží zhruba 40 kilometrů severně od Osla. Hladina má zůstat vzedmutá nejméně do pondělí. Dále na severu, poblíže jezera Strondafjorden, je hladina vody 2,5 metru nad normálem.

Město Hönefossen má v pátek navštívit norský premiér Jonas Gahr Störe, zatímco král Harald s královnou Sonjou zase mají v plánu návštěvu sídla NVE. Podle hrubých odhadů by dosavadní škody způsobené povodněmi mohly činit kolem jedné miliardy norských korun (téměř 2,2 miliardy korun českých).

Severní Evropu v pondělí a úterý bičovala bouře Hans, což vedlo k narušení dopravy, záplavám a výpadkům dodávek elektřiny ve Skandinávii a baltském regionu. Zvlášť těžce byl zasažen jihovýchod Norska, kde se mimo jiné zhroutila hráz přehrady u vodní elektrárny v Braskereidfossu severovýchodně od Osla.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme