Mayová necelý týden před volbami ztrácí. Poslední průzkum tvrdí, že nezíská většinu

Když britská premiérka Theresa Mayová nečekaně vyhlásila předčasné parlamentní volby, vedla nad opozičními labouristy o 23 procent. Náskok se ale během několika týdnů vytratil a podle některých agentur se pouhých šest dní před hlasováním pohybuje někde mezi třemi až sedmi procenty. Nervy jsou napjaté k prasknutí a komentáře deníků si všímají hlavně chyb v konzervativní kampani.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová

Britská premiérka Theresa Mayová | Zdroj: Reuters

V pátek aktualizovaný volební modelu YouGov dokonce tvrdí, že Mayová ve volbách nedosáhne na parlamentní většinu. Bude jí chybět 13 mandátů.

Mayismus. Prázdný „ismus“ nebo skutečný směr?!

Číst článek

Nedostatek empatie

Italský list Il Sole 24 Ore přičítá propad především zmatkaření premiérky, která stihla před zraky voličů provést několik názorových obratů o 180 stupňů.

„Kampaň se v závěru soustředí na osobnosti hlavních protagonistů, premiérky Mayové a šéfa labouristů Jeremyho Corbyna, což zřejmě zpečetí neblahý osud teprve druhé ženy v čele vlády v dějinách Spojeného království," píše deník. Mayová podle něj prokázala neuvěřitelný nedostatek empatie vůči voličům.

Nejprve byla pro setrvání Británie v Evropské unii, po loňském referendu se naopak změnila v tvrdou a značně nepružnou zastánkyni brexitu. Pak pětkrát za sebou vyloučila vypsání předčasných voleb, ale ani to jí nevydrželo. Otočila a vše vsadila na to, že labouristy drtivě smete. Vzápětí představila volební program.

V něm voliče vyděsila takzvanou daní z demence, v níž navrhla opravdu bizarní způsob financování sociální péče o lidi trpící sešlostí stářím. Jelikož pro brexit hlasovala starší generace, lidem se to nelíbilo a Mayová začala ztrácet. „Sociální politiku obratem změnila, ale napáchané škody to už nespravilo," píše Il Sole 24 Ore.

Podle listu Mayové nevyšel pokus o vlastní verzi sociálního konzervatismu, který měl přetáhnout určité procento labouristických voličů. Premiérka zapomněla, že toryové stojí dlouhá desetiletí na základech, vybudovaných Margaret Thatcherovou. „Sociální experimenty se jim líbit nemohou," dodává italský deník.

Mlčení o brexitu

List Financial Times si všímá nápadného mlčení konzervativců i labouristů ohledně brexitu.

„Mayová nepůsobí jako silná a stabilní politička, ale jako křehká a nervní bytost. Nedokázala nabídnout přesvědčivou vizi toho, jak bude Británie vypadat po odchodu z Evropské unie. Ovšem ani Jeremy Corbyn neopustil rámec vágních prohlášení. Obě strany se zahalily mlčením, a to je velká chyba. Vystoupení Británie z Evropské unie se odehrává v době velké globální geopolitické nejistoty a pasivita vůdců obou stran je neodpustitelná," píše deník.

Vůdce britských labouristů Jeremy Corbyn | Foto: Reuters

Mayovou podle deníku Independent poškodilo i to, že ve středu odmítla účast ve volební debatě stranických lídrů, kterou uspořádala BBC.

Britové se teď baví na sociálních sítích žerty o tom, že Mayová porušuje to, co sama ve svém volebním programu slíbila. V dokumentu navrhla, aby se lidé čerpající sociální dávky povinně a pravidelně účastnili všech pohovorů o zaměstnání, jinak budou čelit finančním sankcím.

„Ona sama toho bere od státu docela dost, ale na pohovor o zaměstnání premiérky se ani neobtěžovala," napsal na twitteru jeden její kritik.

Bruselský informační cedník. Ze zákulisí unikají citlivé údaje

Číst článek

Rozpory v týmu Mayové

V Independentu popsala hlavní chyby Mayové také bývalá šéfka premiérčina oddělení pro styk s veřejnosti Katie Perriorová.

„Kontroverzní body sociálního programu se měly týdnu před zveřejněním testovat mezi novináři a veřejností. Je třeba získat na svou stranu nejprve média, charitativní organizace a průmyslníky, a ne vypálit program bez příprav a jen s kratičkým avízem o den dříve," napsala mediální poradkyně.

Podle Independentu za selhání mohou i rozpory v týmu Mayové. Volební program chtěl za každou cenu zveřejnit hlavní spolupracovník Nick Timothy, kdežto mediální poradci Fiona Hillová a guru předvolebních kampaní Lynton Crosby byli proti. Perriorová k tomuto týmu patřila také, odešla však krátce po vyhlášení předčasných voleb. Za jejím odchodem prý byla roztržka s dalšími členy týmu.

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus.

Rostislav Matulík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme