Soud po 13 letech osvobodil Němce vězněného za utopení seniorky. Ukázalo se, že šlo zřejmě o nehodu

Soud v bavorském Mnichově v pátek definitivně zbavil obvinění a potvrdil osvobození muže, který strávil 13 let za mřížemi za vraždu, kterou nespáchal. Píše to agentura AP. Muž byl původně odsouzen za to, že utopil seniorku, o kterou se staral. Podle nových posudků se však zřejmě jednalo o nehodu.

Mnichov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Manfred Genditzki byl po 13 letech vězení osvobozen mnichovským soudem

Genditzki po celou dobu výkonu trestu tvrdil, že je nevinný, a usiloval o obnovení procesu. | Foto: Karl-Josef Hildenbrand | Zdroj: Profimedia

Třiašedesátiletý Manfred Genditzki byl v roce 2010 odsouzen na doživotí, protože podle obžaloby v roce 2008 utopil ve vaně sedmaosmdesátiletou ženu, o kterou se staral. Na základě nových znaleckých posudků však soud dospěl k závěru, že je „pravděpodobné, a nejen možné“, že se žena utopila bez cizího zavinění.

Podle agentury AFP nová analýza teploty vody změnila předpokládanou hodinu smrti ženy, což bylo jedním z poznatků ve prospěch Genditzkého. Další posudek, který využil i simulaci na počítači, ukázal, že smrt mohla být nehodou. Pochybnost o Genditzkého vině byla tak silná, že zbavení obvinění podpořilo v novém procesu i státní zastupitelství.

Britská policie se po 70 letech omluvila za případ muže, který byl neprávem odsouzen k trestu smrti

Číst článek

Genditzki celou dobu tvrdil, že je nevinný, a usiloval o obnovení procesu. Soudkyně Elisabeth Ehrlová v pátek ocenila trpělivost, se kterou usiloval o revizi rozsudku. „Upřímně se omlouvám,“ uvedla soudkyně. Podle ní bylo předchozí vyšetřování vedeno jednostranně v neprospěch Genditzkého a vykazovalo řadu chyb a selhání kontrolních mechanismů.

Po rozhodnutí soudu Genditzki uvedl, že po tak dlouhé době strávené ve vězení nemá důvod k oslavám. Bude ale moci požádat soud o odškodnění za neoprávněné držení a za ušlý příjem, připomněla soudkyně. 

Podle agentury AP činí odškodnění 75 eur za den neoprávněného pobytu za mřížemi. V tomto případě by se jednalo o 368 400 eur, což je v přepočtu skoro devět milionů korun.

ČTK, dno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme