Lidé ve Venezuele truchlí za Cháveze. Přízeň mas neztratil ani přes ekonomické problémy země

Venezuela se ponořila do sedmidenního státního smutku, aby uctila památku zesnulého prezidenta Huga Cháveze. K jeho rakvi vystavené ve vojenské akademii se chodí poklonit tisíce lidí. Chávez zemřel v úterý večer ve vojenské nemocnici v Caracasu. Přízeň mas neztratil ani kvůli ekonomickým problémům na konci své vlády.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé ve Venezuele se loučí s Hugo Chavezem. Rakev zemřelého prezidenta vezená ulicemi Caracasu

Lidé ve Venezuele se loučí s Hugo Chavezem. Rakev zemřelého prezidenta vezená ulicemi Caracasu | Zdroj: Reuters

„Stojí tam po desetitisících už 12 hodin ve frontě jen kvůli tomu, aby měli možnost na chviličku spatřit ostatky prezidenta a rozloučit se s ním. Celková atmosféra je velmi klidná. Celý Caracas i celá země je relativně ve velkém klidu. Panuje tady taková nálada respektu, důstojnosti,“ popisuje atmosféru spolupracovnice Českého rozhlasu Nina Hönigová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice Českého rozhlasu Nina Hönigová přiblížila atmosféru v Caracasu

Během státního smutku byla vyhlášena prohibice. Kromě zákazu prodeje a konzumace alkoholických nápojů platí také zákaz nošení zbraní.

Na státní pohřeb se do Venezuely sjíždí Chávezovi příznivci z různých koutů světa. Mezi prvními dorazili argentinská prezidentka Cristina Fernándezová, urugyajský prezident José Mujica a bolivijský prezident Evo Morales. Ohlášeny jsou také hlavy státu z Íránu a Běloruska.

Chávez oslovil chudé

V Evropě měl Hugo Chávez pověst spíše excentrického socialisty, ale v jižní Americe se jednalo téměř o ikonu a symbol revoluce.

Jak podotkl Ondřej Juřík z organizace Člověk v tísni, který procestoval jihoamerický kontinent, Chávez byl jedním z prvních, který se zaměřil na chudé. Na tom byl postaven jeho úspěch.

„Vzal si téma chudých jako jedno z hlavních témat. Furt mluvil o tom, jak jim bude pomáhat a opakoval to stále dokola, až tomu začala většina lidí věřit, že pomáhá chudým,“ uvedl Juřík.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kořenech Chavezovy popularity ve Venezuele mluvil na Radiožurnálu Ondřej Juřík z organizace Člověk v tísni

Podle něj měl venezuelský prezident štěstí i na dobu. Ze stejného důvodu je prý ovšem také problematické vědět přesně, co Chávez udělal.

„On měl to štěstí, že vládnul Venezuele v době ekonomického rozmachu, kdy se zněkolikanásobily ceny ropy a mohl využít toho, že najednou ta země byla neuvěřitelně bohatá. A přesně se ta doba jeho vlády vešla do těch deseti let, kdy Venezuela zažila neuvěřitelný ekonomický rozmach a měli hodně peněz, které mohly investovat právě do některých těch programů pro chudé, ale samozřejmě se zaangažovat i na Kubě, v Nikaragui, Ekvádoru a dalších zemích, které souhlasí se socialismem a chtějí budovat nějaký socialismus nebo komunismus,“ řekl Juřík.

Chávezovu pozici zřejmě upevnil také státní monopol na média. „Lidé, kteří nemají jiný přístup k informacím než ke státním médiím, tak jsou přesvědčeni o tom, že se vystavěly miliardy bytů, že se udělalo neuvěřitelně hodně pro chudé lidi, ale ta realita je ve skutečnosti trochu jinde,“ uvedl Juřík.

Ani vysoká inflace, devalvace měny, která přišla po deseti dobrých letech, se na Chávezově popularitě příliš neodrazila.

Hugo Chávez se raduje z volebního vítězství | Foto: Reuters

„Ono se o té inflaci ve Venezuele zase tolik nemluví. Tam se prostě dá nějaký zákon, že se devalvuje měna o 50 procent a nějak se to vysvětlí,“ uvedl Juřík.

Podle něj je dnes ve Venezuele, stejně jako v řadě dalších zemí Latinské Ameriky, většina lidí chudých. Nemají přístup k informacím a neuvědomují si, že je venezuelská ekonomika hodně izolovaná od zbytku světa.

„Takže nejsou schopni si nějak jako přesně uvědomit, co to pro ně znamená, a nejsou si schopni uvědomit, co to pro ně bude znamenat teď v dalších deseti letech, kdy země bude muset začít splácet svůj zahraniční dluh, který se zněkolikanásobil, a bude si nějak muset hledat peníze na ty sociální programy, které už dál nemohou fungovat, nebo rozhodně nemohou fungovat po dalších deset let,“ konstatoval Juřík.

Venezuelský prezident Hugo Chávez zemřel v úterý večer středoevropského času. V čele země stál 14 let.

Prezidentské volby, z nichž by měl vzejít jeho nástupce, se budou ve Venezuele konat zhruba do měsíce. Velkou šanci uspět má dosavadní viceprezident Nicolas Maduro, kterého už začátkem prosince venezuelskému lidu důrazně doporučil sám Chávez.

Venezuelská ekonomika | Foto: ČTK

Ondřej Bouda, Nina Hönigová, krw, Vojtěch Kouřímský, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme