Libye sčítá mrtvé, úřady je ukládají do hromadných hrobů. ‚Hrozí kontaminace vody,‘ varují odborníci

Následky povodní v Darná | Foto: Ayman Al-sahili | Zdroj: Reuters

Největším problémem záchranných prací v povodní postižené Libyi je množství mrtvých těl. Místní úřady je pohřbívají do hromadných hrobů. Světová zdravotnická organizace je ale vyzvala, aby s touto praxí přestaly. Podle odhadů libyjského Červeného půlměsíce si nedělní bleskové záplavy vyžádaly přes 11 tisíc životů. Další tisíce lidí se stále pohřešují.

Darná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Od povodní uplynul téměř týden. Šance, že se někoho živého pod rozpadlými budovami podaří najít, stále je. Mluvčí humanitárního úřadu OSN řekl, že pod sutinami přeživší stále jsou. Samozřejmě vedle množství mrtvých těl, které je enormní.

Těla obětí povodně v Libyi vyplavuje moře stovky kilometrů daleko. Tisíce lidí se stále pohřešují

Číst článek

Moře ostatky vyplavuje sto kilometrů od Darny, které bylo bleskovou záplavou postižené. Libyjský Červený půlměsíc uvádí, že se našlo 11 300 těl. Starosta města ale odhaduje, že počet obětí vystoupá až na 20 tisíc.

Domnívá se tak na základě součtu obyvatel čtvrtí města, které byly zničené. Darná přitom měla před tragédií asi sto tisíc lidí. Nyní je v troskách jedna čtvrtina.

Největším problémem se stává pohřbívání ohromného počtu mrtvých. Pro úřady je náročné zajistit dostatek pytlů, a tak ukládají ostatky do hromadných hrobů. Světová zdravotnická organizace ale varuje, že taková praxe bude mít psychické následky pro pozůstalé a mimo jiné hrozí kontaminace zdrojů pitné vody.

Na místo míří záchranné složky z celého světa. V Darná operují záchranáři z Turecka, Británie, Egypta a Kataru. Koordinace je podle záchranářů a humanitárních organizací noční můrou. Přístupové cesty do města jsou totálně zničené, v žalostném stavu je veškerá infrastruktura – elektřina, voda, pokrytí mobilními sítěmi.

Za chaos ale může i nešťastná situace libyjské politiky, kvůli které nejsou místní úřady schopné zahraniční pomoc organizovat. Na jejich hlavu se také snáší kritika. Podle mnohých Libyjců nemusely být následky záplav zdaleka tak tragické.

Záplavy v Libyi mají 11 tisíc obětí. K tragédii nemuselo dojít, tvrdí šéf Světové meteorologické organizace

Číst článek

Obyvatelé Darná například upozorňují, že vedení města vydalo před tragédií špatné pokyny. Údajně jim místo evakuace doporučili zůstat ve svých domovech. Město to sice odmítá, ale nesrozumitelných pokynů se skutečně dopustilo.

Do kritiky se zapojuje i Světová meteorologické organizace, která zdůraznila, že pokud by v Libyi fungoval standardní systém předpovědí počasí, tak by se dalo tragédii předejít. Bouře se dala podle expertů předpovědět.

Objevují také studie a posudky, podle kterých už za doby diktátora Muammara Kaddáfího bylo jasné, že je potřeba opravovat přehrady, které jsou ve špatném stavu. Vláda s tím ale zřejmě nic nedělala, a i toto mohla tak být příčina záplav.

Štěpán Macháček, fos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme