Hrdina Kim Kun-on. Severní Korea uvedla do provozu svou první taktickou jadernou ponorku

Severní Korea uvedla do provozu svou první taktickou jadernou ponorku. Zařadila ji do flotily, která hlídkuje ve vodách mezi Korejským poloostrovem a Japonskem. Informovala o tom v noci na pátek státní tisková agentura KCNA. Slavnostního spuštění na vodu se zúčastnil severokorejský vůdce Kim Čong-un.

Pchjongjang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severní Korea uvedla do provozu svou první taktickou jadernou ponorku

Severní Korea uvedla do provozu svou první taktickou jadernou ponorku | Foto: KCNA | Zdroj: Reuters

Vyzbrojení námořnictva jadernými zbraněmi je naléhavým úkolem, konstatoval Kim. Přislíbil, že námořnictvu předá další plavidla vybavená taktickými jadernými zbraněmi. „Slavnostní spuštění ponorky předznamenalo začátek nové kapitoly posilování námořních sil KLDR,“ uvedla KCNA.

Ponorka číslo 841, která je po severokorejské historické osobnosti pojmenovaná Hrdina Kim Kun-on, bude plnit bojové úkoly jako „jeden z hlavních podmořských útočných prostředků“ severokorejských námořních sil, uvedl dále Kim.

Je nová severokorejská ponorka jaderná? Experti o tom pochybují, měla by mít konvenční pohon

Číst článek

Analytici si poprvé všimli náznaků, že KLDR buduje nejméně jednu novou ponorku, v roce 2016. O tři roky později státní média ukázala Kima, jak si plavidlo určené k operacím u východního pobřeží prohlíží.

Státní média tehdy nepopsala zbraňové systémy ponorky ani neuvedla, kde a kdy se inspekce konala. Analytici z velikosti nového plavidla odvodili, že je určena k nesení raket.

Podle agentury Reuters není jasné, kterými raketami bude ponorka vyzbrojena.

Severní Korea testovala řadu balistických raket dlouhého doletu odpalovaných z ponorek (SLBM), stejně jako rakety krátkého doletu SLBM a rakety s plochou dráhou letu, které lze odpalovat z ponorek.

Stejně tak není jasné, zda Severní Korea kompletně vyvinula miniaturizované jaderné hlavice, které by se na takové rakety vešly. Analytici tvrdí, že zdokonalení menších hlavic by pravděpodobně bylo klíčovým cílem, pokud Pchjongjang obnoví jaderné zkoušky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme