KLDR odmítla jednání o znovuotevření průmyslové zóny Kesong

Pchjongjang dnes odmítl rozhovory o obnově společné korejské průmyslové zóny Kesong. Včerejší výzva Soulu tak vyšla naprázdno. KLDR počátkem dubna průmyslový komplex nechala uzavřít a stáhla z něj všech svých 53 tisíc zaměstnanců. Reagovala tak na vyostřené vztahy obou zemí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Průmyslová zóna v severokorejském Kesongu, kde společně pracují lidé z Jižní i Severní Koreje

Průmyslová zóna v severokorejském Kesongu, kde společně pracují lidé z Jižní i Severní Koreje | Zdroj: Reuters

Pchjongjang dnes podle agentury Yonhap nabídku k jednání o obnově provozu průmyslové zóny Kesong jednoznačně odmítl. A v prohlášení dodal, že KLDR bude tou první, která v případě problému přijde s tvrdou reakcí.

V Kesongu i po jeho uzavření zůstává stále asi 175 Jihokorejců, kterým prý už docházejí zásoby jídla a léky. Jih je dnes navíc varoval, že se mohou jednoduše stát rukojmími Severu a povolává je zpět. Ze severokorejských dělníků pak nezůstal v komplexu nikdo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaký vliv může mít odmítnutí jednání o Kesungu, shrnula zpravodajka ČRo v Asii Kateřina Procházková

Včerejší nabídka ale nebyla pro KLDR až tak vstřícná. Na ultimátum měla Severní Korea odpovědět do 24 hodin. Navíc v případě, že odpoví záporně a k jednacímu stolu se nevrátí, to bude mít údajně vážné následky.

"Naše vláda Severní Koreji oficiálně nabídla jednání o možném znovuotevření průmyslové zóny v Kesongu. Jestliže na ně KLDR nepřistoupí, budeme muset připravit speciální opatření,“ řekl mluvčí jihokorejského ministerstva pro sjednocení.

Podle některých médií Jih uvažuje o tom, že z Kesongu stáhne všechny zbylé pracovníky a nevrátí se tam se svými firmami nikdy. Jaké ale budou přesné kroky Soulu, bude jasné až dnes po jednání vlády a prezidentky Park Geun-hye.

Soul s Pchjongjangem tuto speciální průmyslovou zónu otevřely před jedenácti lety, funguje v ní přes sto jihokorejských podniků, které ve svých továrnách zaměstnávají asi 53 tisíc Severokorejců. Za jejich plat a pronájem budov ročně získává Severní Korea od Jižní 90 milionů dolarů.

Jihokorejské firmy ale na tomto projektu s KLDR netratí, kvůli nízkým mzdám, které severokorejským dělníkům vyplácí, slušně vydělávají. Jde tedy o vzájemně výhodný obchod. Průmyslový park Kesong je ale také důležitým pojítkem mezi oběma Korejemi, obě země alespoň tento jediný fungující projekt spojoval.

Průmyslová zóna Kesong | Foto: ČTK

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme