Jakl: Bývalá vláda neměla sílu na vyjednání dodatku k Lisabonu

Vláda Mirka Topolánka neměla podle tajemníka prezidenta Václava Klause Ladislava Jakla dost sil na to, aby prosadila při jednáních o Lisabonské smlouvě výjimky pro Českou republiku. Někdejší vicepremiér Alexandr Vondra to ale odmítá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M. Topolánek a K. Schwarzenberk při podpisu lisabonské smlouvy

M. Topolánek a K. Schwarzenberk při podpisu lisabonské smlouvy | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

Na výjimkách podle Jakla nebyla ani shoda v celé tehdejší koaliční vládě. Někdejší ministři Strany zelených Martin Bursík a Karel Schwearzenberg si podle něj neměli přát, aby Česko takovou výjimku vyjednalo.

"Sám bývalý premiér Topolánek se ve svém rozhovoru 3. října k této věci vrátil a říká: ,Byla to složitá jednání o dodatkových protokolech,'" řekl Jakl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na vyjednání dodatku k lisabonské smlouvě neměla podle prezidentova tajemníka Ladislava Jakla bývalá vláda dost sil.

Jednání se podle něj vedla zbytečně a zbrkle přes noc. "A oni vylezli z toho jednání a řekli: ,My tu výjimku jako Britové a Poláci prostě nemáme.' A dnes to vysvětluje, že neměli dost silnou vyjednávací pozici. Tam záleží na stupni odhodlání, s jakým do toho jdete. Expremiér Topolánek říká, že neměli dost síly," prohlásil Jakl.

'Vláda dekrety ošetřila'

Proti jeho tvrzení se ale ohradil například bývalý vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra (ODS). Podle něj totiž kabinet zrovna Benešovy dekrety ošetřil.

"My jsme aktivně spoluprosadili usnesení poslanecké sněmovny, které v zásadě kopíruje stejné usnesení sněmovny, jež bylo učiněno v době přístupu k Unii. Takto my si permanentně potvrzujeme naši pozici a vyplácí se nám to," vysvětlil Vondra.

"Soudy pak, pokud nějaké domnělé nároky byly vznášeny, vždycky vynesly verdikty v náš prospěch. Odvolání na usnesení sněmovny s jasnou zmínkou, že retroaktivita je vyloučena, je součástí závěrů Evropské rady. Vláda vůbec nic nezanedbala," dodal Vondra.

Klaus mohl Lisabon ,ovlivnit sám'

Současný předseda KDU-ČSL a tehdejší šéf legislativní rady vlády v Topolánkově kabinetu Cyril Svoboda ale prohlásil, že Klaus Topolánkově vládě jasně neřekl, že trvá na dodatku k Lisabonské smlouvě. Podle něj navíc mohl Klaus podobu Lisabonské smlouvy sám ovlivnit.

Jaklovo nařčení odmítají i zelení. Nynější předseda Strany zelených Ondřej Liška Radiožurnálu řekl, že tehdejší ministři za zelené hlasovali proti dodatku kvůli hrozící izolaci ze strany Evropské unie.

Podle exministra Vondry navíc neměla někdejší koaliční vláda sílu podobnou výjimku vyjednat - nestáli o to ani lidovci, asi sociální demokraté ani komunisté.

Veronika Malá, Květa Moravcová, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme