Íránci nesouhlasí s vládní podporou Hamásu. ‚Přinesla jim jen bídu a izolaci,‘ říká historik

Íránský klerikální režim už několik desítek let odmítá uznat Izrael jako stát. Tato oficiální podpora palestinského boje za státnost má však mezi obyvateli Íránu jen malou podporu, píše Rádio Svobodná Evropa. Přestože jsou Íránci také muslimové, tak na rozdíl od sunnitské Palestiny se hlásí k šíitské větvi islámu. Kulturně je odlišuje také jazyk, protože v Íránu se hovoří převážně persky oproti arabsky mluvícímu zbytku regionu.

Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránská ulice

Mnoho Íránců si přeje, aby vláda více řešila finanční krizi (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Írán považuje Izrael za jednoho z úhlavních nepřátel od roku 1979, kdy v zemi převzal po islámské revoluci moc teokratický režim pod vedením ajatolláha Chomejního. Mnoho Íránců ale kritizuje úřady za podporu palestinských ozbrojených skupin bojujících proti Izraeli, přičemž někteří dokonce vyjadřují podporu Izraeli, píše o tom server Rádio Svobodná Evropa.

Válka na Blízkém východě může změnit i konflikt na Ukrajině. Rusko nechce volit mezi Íránem a Izraelem

Číst článek

Pokračující konflikt mezi Izraelem a Hamásem vyvolal propalestinské pouliční protesty napříč zeměmi Blízkého východu. V Íránu se ale veřejné projevy solidarity z velké části týkají jen státem řízených demonstrací.

„Palestinská věc má mezi Íránci malou popularitu,“ řekla Sanam Vakil, ředitelka programu pro Blízký východ a severní Afriku organizace Chatham House. „Není to proto, že by lidé nesoucítili s Palestinci, ale především protože jsou proti vládní politice,“ uvedla.

Během posledních čtyř desetiletí Írán poskytl finanční a vojenskou podporu ozbrojeným skupinám proti Izraeli, včetně Hamásu v pásmu Gazy a libanonské militantní skupině Hizballáh.

Vláda oslavovala útok Hamásu

Po útoku Hamásu na Izrael 7. října, který si vyžádal více než 1400 mrtvých, byli íránští představitelé v oslavné náladě. V Teheránu úřady vyvěsily billboardy, které ohlašovaly začátek „velkého osvobození“ palestinských území a zánik Izraele. Íránští představitel ale popřeli, že by se jejich země na útoku podílela.

13. října se po celém Íránu konaly státem organizované protesty na podporu palestinského lidu a proti pokračujícímu izraelskému bombardování pásma Gazy spravovaného teroristickou organizací Hamás, kde bylo podle místních úřadů zabito přes 6000 lidí.

To je však v silném rozporu s reakcí íránské veřejnosti, kde se mnozí staví proti tomu, aby Teherán financoval místní zástupce bojující proti Izraeli. Mnozí si stěžují, že by úřady měly tyto prostředky použít k řešení prohlubující se hospodářské krize v Íránu, který byl v posledních letech svědkem prudce rostoucí inflace, nezaměstnanosti a chudoby.

Symbol odporu proti íránskému režimu. Evropský parlament udělil Sacharovovu cenu Mahse Amíníové

Číst článek

Íránská podpora militantních skupin, z nichž některé byly Západem označeny za teroristické, krizi ještě prohloubila, poněvadž se tím země stala terčem západních ekonomických sankcí.

‚Myslete raději na nás‘

„Íránci z velké části nenávidí zahraniční politiku režimu z toho prostého důvodu, že jim přinesla jen bídu, mezinárodní izolaci a ekonomické potíže,“ řekl spisovatel a historik Arash Azizi, který se věnuje Blízkému východu. „Uvědomují si také, že režim nepodporuje ‚palestinskou věc‘ jako takovou, ale islamistické teroristické skupiny, což je u většiny Íránců ještě méně populární,“ dodal Azizi.

Během protirežimních protestů v posledních letech demonstranti skandovali hesla jako: „Opusťte Palestinu. Myslete raději na nás“. Někteří Íránci na sociálních sítích dokonce vyjádřili podporu Izraeli, který je domovem desítek tisíc Židů íránského původu. Írán má zároveň největší populaci Židů na Blízkém východě mimo Izrael.

„Mnoho Íránců projevuje solidaritu s Izraelem, protože chtějí ukázat, že nesdílejí protiizraelskou a antisemitskou linii režimu,“ řekl Azizi. „Také vidí protiizraelské směřování režimu jako nebezpečně izolující,“ dodal.

Protesty na fotbale

Další vlna nesouhlasu s vládní podporou Hamásu se ukázala během fotbalových utkání 20. října tisíce fotbalových fanoušků pískaly během předzápasové minuty ticha za obyvatele Gazy na největším stadionu v zemi. 8. října na tomtéž místě protestovali fanoušci týmu Persepolis FC proti přítomnosti palestinských vlajek na hřišti a skandovali: „Nalepte si palestinskou vlajku do pr***!“

Mezitím se i íránští aktivisté a intelektuálové vymezili proti velkému počtu obětí kvůli konfrontaci Teheránu s Izraelem. Sadegh Zibakalam, univerzitní profesor sídlící v Teheránu, napsal na sociální síť X, dříve známou jako Twitter, že íránští představitelé a zákonodárci prokázali „jasnou a veřejnou podporu útokům Hamásu.“ „Jak tyto útoky slouží zájmům íránského lidu?“ zeptal se.

Atena Daemi, aktivistka za lidská práva a bývalá politická vězeňkyně, 8. října prohlásila, že íránské islámské revoluční gardy, elitní odvětví ozbrojených sil, jsou „odpovědné za všechny nepokoje v regionu vyzbrojováním a posilováním teroristické skupiny.“

Ema Polívková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme