Americké námořnictvo zveřejnilo snímky sestřeleného balonu. Čína žádost o telefonát odmítá

Americké námořnictvo v úterý zveřejnilo snímky z vyzvednutí částí sestřeleného čínského balonu, který podle Washingtonu sloužil ke špionážním účelům a jehož sestřelení u pobřeží Jižní Karolíny o víkendu nařídil americký prezident Joe Biden. Informuje o tom zpravodajský web CNBC.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výlov sestřeleného balonu

Vyzvednutí podezřelého čínského balonu u pobřeží Jižní Karolíny | Zdroj: Profimedia

Snímky byly pořízeny v neděli, tedy den poté, co balon, který podle amerických představitelů měřil zhruba 60 metrů a nesl velmi objemný náklad, sestřelil americký stíhací letoun.

Čína tvrdí, že balon, který byl spatřen minulou středu nad Montanou, byl civilní objekt používaný k účelům meteorologického výzkumu. Podle amerického ministra obrany Lloyda Austina se ale Čína pomocí balonu snažila sledovat strategicky významné objekty na území USA.

Balon se podle dřívějšího sdělení Pentagonu pohyboval mimo jiné nad Malmstromovou leteckou základnou v Montaně, jednou ze tří v USA, kde se nacházejí strategické rakety.

Velitelství amerického námořnictva zveřejnilo na své stránce na facebooku a twitteru několik fotografií, na nichž jsou vidět velké kusy balonu, které jsou vytahovány na loď. V příspěvku se uvádí, že námořníci, kteří trosky v neděli vyzvedávali, jsou členy týmu specializovaného na výbušniny.

Odborníci tvrdí, že trosky balonu by mohly Spojeným státům poskytnout cenné informace o čínských sledovacích technologiích, včetně způsobu přenosu dat.

Čína rozhovor odmítá

Čína odmítla americkou žádost o telefonický hovor, uvedl v úterý podle agentury Reuters Pentagon. Washington o telefonát mezi ministry obrany obou zemí požádal poté, co USA sestřelily čínský balon, který byl podle nich vybaven špionážní technikou.

Čínský balón nad USA může být i psychologickým nástrojem, ne jen zpravodajským, upozorňuje sinolog

Číst článek

Pentagon o hovor mezi americkým ministrem obrany Lloydem Austinem a jeho čínským protějškem Wej Feng-chem žádal v sobotu bezprostředně poté, co americká stíhačka balon sestřelila nad Atlantickým oceánem u pobřeží Jižní Karolíny. Část trosek USA vyzvedly v pondělí z amerických teritoriálních vod.

„Bohužel, Čína odmítla naši žádost. Pokračujeme v závazku ponechat komunikační cesty otevřené,“ uvedl mluvčí Pentagonu Patrick Ryder.

Peking obvinění ze špionáže popírá a tvrdí, že se jednalo o civilní objekt používaný k účelům meteorologického výzkumu. Bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby dříve toto tvrzení označil za naprosto nedůvěryhodné.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme