Girkin byl příliš vidět. Na Putina měl kompromitující informace, říká expert o zatčení ruského nacionalisty

Ruská tajná služba FSB požádala soud, aby uvalil vazbu na Igora Girkina, kterého viní z podněcování k extremismu. Policie ho zatkla odpoledne u něj doma. „Girkin byl příliš vidět. Agrese proti Ukrajině - mírně řečeno - neprobíhá podle plánu. Za tento stav bude potřeba hledat určité viníky,“ říká Jan Šír z Katedry ruských a východoevropských studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Rozhovor Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatčený Igor Girkin

„Lze předpokládat, že Girkin měl řadu kompromitujících informací na samotného Putina,“ říká expert | Foto: Yulia Morozova | Zdroj: Reuters

Můžete upřesnit, z čeho přesně ruská tajná služba podle dostupných informací Girkina viní? A jak se v Rusku vlastně definuje podněcování k extremismu?
Ty zprávy nemáme. Vycházím pouze z krátké zprávy, kterou zveřejnila Girkinova současná manželka na telegramu. Tam se hovoří o článku, respektive paragrafu 282 trestního zákoníku Ruské federace. Ten paragraf udává jako důvod podněcování k nesnášenlivosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tříbiliónový dluh. Zatčení ruského nacionalisty. Odkaz swingového zpěváka Bennetta. Poslechněte si odpolední publicistiku s Věrou Štechrovou

Zahrnuje to extremismus nebo některé extremistické typy jednání. Pokud se podíváte na to, jak paragraf zní, tak předpokládá podněcování k nesnášenlivosti na rasovém, národnostním a jiném základě.

Nedovedu si představit, jak toto zapadá do Girkinových výroků v kontextu Ruska, kde je nacionální šovinismus vládnoucí ideologií.

Málokdo si dovolí kritizovat nahlas přímo prezidenta Putina. Byl ve svých postojích Girkin výjimečný, nebo měl své sympatizanty?
Sympatizanty má. To vyplývá z toho, že má na telegramu asi milion sledujících, což jsou do větší míry občané Ruské federace. Jestli je ohlas výjimečný, to nevím.

Je potřeba říct, že Putinova válka, která na Ukrajině probíhá od roku 2014, má širokou celospolečenskou podporu v Rusku. To znamená, že extrémní vyjádření, kterých jsme byli svědky z úst samotného Girkina, nejsou asi nijak výjimečná.

Druhá věc je samozřejmě jeho profilování nebo vymezování vůči Vladimiru Putinovi. Tady je potřeba říci, že Girkin měl další dobu určité výjimečné postavení, protože byl hlavním figurantem trestní věci v Haagu, za kterou dostal doživotí za prakticky třistanásobnou vraždu. Hovoříme o sestřeleném letadle nad Donbasem.

KDO JE GIRKIN?

Girkin, známý také jako Strelkov, je sám bývalým důstojníkem FSB. Od jara 2014 velel milicím proruských separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny. Tento nacionalistický blok je stoupencem války na Ukrajině, ale v poslední době stále ostře kritizoval způsob, jakým ji Rusko vede.

Skupina osob, která byla souzená, představuje pouze určitý střední článek celého služebního řetězce a vyšetřování může samozřejmě postoupit až k samotnému Putinovi.

Lze předpokládat, že Girkin měl řadu kompromitujících informací na samotného Putina. To mu skýtalo určitou bezpečnost. Předpokládám, že tyto informace si někde uložil a tím si ošetřil své postavení v rámci ruského systému.

Najít viníky

Proč se podle vás Girkin odhodlal k takové kritice? A z druhé strany, proč se ruský režim rozhodl zakročit i přesto, co jste právě řekl, že Girkin má zřejmě v ruce usvědčující materiály i proti samotnému Vladimiru Putinovi?
Girkin byl příliš vidět. Agrese proti Ukrajině - mírně řečeno - neprobíhá podle plánu a Rusko se velice rychle blíží k velkým otřesům a katastrofě. Bude potřeba za tento stav hledat určité viníky.

To znamená, že v rámci ruských bezpečnostních a silových struktur probíhá určitá konkurence o to, na koho vinu za selhání hodit. Tím si vysvětluji jednak Girkinova čím dál ostřejší prohlášení na adresu jak wagnerovců, tak ministra obrany Šojgua a celého generálního štábu.

Vladimir Putin bude pochopitelně muset ty nejviditelnější případy, kam řadím i Girkina, nějakým způsobem zpacifikovat, aby se mu situace nevymkla z kontroly. Tak si vysvětluji stávající situaci. Insiderské informace ale nemáme, na to je příliš brzo.

‚Mnoho lidí na tento den dlouho čekalo.‘ V Haagu začal soud kvůli sestřelení letu MH17 nad Ukrajinou

Číst článek

Má ruský režim na Donbase nějakého nového „Girkina“? Někoho, kdo tam velí proruským separatistům a je loajální k Vladimiru Putinovi?
Obávám se, že tady jde o hluboké nedorozumění. Donbas byl loni anektován a celý konstrukt proruských separatistů je výmysl médií, který hrubě zkresluje realitu.

Máme tady několik rozhodnutí mezinárodních soudů, včetně soudu v Haagu, který soudil obviněné ze sestřelu letu MH17. Proto, aby mohl dát právní kvalifikaci tomuto skutku, tak se zabýval kvalifikaci ozbrojeného konfliktu na Donbasu a jasně konstatoval, že na Donbasu od roku 2014 probíhá mezinárodní ozbrojený konflikt mezi Ruskou federací a Ukrajinou.

Mučení zajatců

Můžete tedy upřesnit, jakou činnost prováděl Girkin na východě Ukrajiny?
Girkin působil na východě Ukrajiny od dubna do srpna roku 2014. Je potřeba říci, že válka z ruského pohledu, pohledu použité taktiky a operačních postupů prošla určitou evolucí od podpory separatismu, přes nepravidelné válčení a hybridní válčení, až po konvenční invazi.

Během prvních tří stadií Girkin stál v čele nepravidelných ozbrojených uskupení jako velitel. Proslavil se a zaujal tím, že se svým oddílem vzal pod kontrolu město Slavjansk, což je stotisícové město na Donbasu, které mělo Rusko roce 2014 částečně pod kontrolou. Nicméně Ukrajina ho ještě v létě téhož roku osvobodila.

Girkin vešel ve známost právě některými excesy, včetně mučení a týrání ukrajinských zajatců, nebo zřizování polních soudů, kde se zabýval mimosoudními zabitími údajných provinilců, kterým bylo kladeno za vinu třeba plenění a podobně.

Sám si kolem sebe vytvořil velkou auru toho, že je zastáncem jakéhosi tradičního Ruska, odvolávajícího se na Bílé hnutí z dob občanské války v Rusku v letech 1917 až 1920.

Zatčený Igor Girkin | Foto: Alexander Paramoshin | Zdroj: Reuters

Rozhovor v rámci odpolední publicistiky si můžete poslechnout v audiu na začátku článku.

Věra Štechrová, afo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme